Nawigacja

 • Święto Edukacji Narodowej 2019

  Święto Edukacji Narodowej 2019

  Dzień Edukacji Narodowej jest polskim świętem oświaty i szkolnictwa. 14 października upamiętnia rocznicę utworzenia z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego Komisji Edukacji Narodowej. Głównym celem działalności Komisji było stworzenie jednolitego systemu szkolnictwa. Dziś rocznica utworzenia tej instytucji jest świętem wszystkich pracowników oświaty, osób zaangażowanych w proces nauczania oraz uczniów, bez których cała machina edukacyjna nie mogłaby pracować.

  Społeczność naszej szkoły rozpoczęła świętowanie już w piątek 11 października. Wszyscy uczniowie, nauczyciele oraz zaproszeni goście punktualnie przed godziną dziewiątą zgromadzili się na płycie hali sportowej, by uczestniczyć w apelu. Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego, Klaudia Królak, złożyła Pani Dyrektor Jadwidze Hawryluk raport gotowości szkoły do rozpoczęcia uroczystości. Na płytę apelową wprowadzony został sztandar szkoły a cała społeczność uczniowska odśpiewała hymn państwowy.

  Tradycją naszej szkoły jest łączenie świętowania Dnia Edukacji Narodowej z uroczystym pasowaniem pierwszoklasistów na uczniów. Chociaż najmłodszym uczniom towarzyszyły wielkie emocje, to poradzili sobie wyśmienicie i zdali ten pierwszy w ich karierze szkolnej egzamin. Po tym, jak Pani Dyrektor przyjęła ślubowanie pierwszaków i dotknęła ich prawych ramion piórem, nadszedł czas na posmakowanie przez dzieci kredy. Jej smak zapamiętają już chyba do końca swojej edukacji, a może po latach będą wspominać ten dzień ze wzruszeniem. Pierwszoklasiści przygotowali także krótki program artystyczny dedykowany gościom
  i społeczności szkolnej. Rok temu w tradycję naszej szkoły wszedł także zwyczaj objęcia najmłodszych uczniów opieką przez ósmoklasistów. Za plecami każdego pierwszaka stanął uczeń klasy najstarszej, ten gest symbolizuje pełne przyjęcie do społeczności uczniowskiej i pomoc, o jaką mogą się zwrócić do starszych kolegów i koleżanek maluchy. W tym roku szkolnym odwiedziły nas także przedszkolaki, które z trybun mogły obserwować przebieg apelu.

  Uroczystość pasowania uczniów umilał nam zespół wokalny „Wesołe nutki”, pod przewodnictwem Pana Macieja Styszyńskiego.

  Po zakończeniu oficjalnej części na płycie apelowej, pierwszoklasiści zostali przeprowadzeni przez ósmoklasistów do sali gimnastycznej, gdzie przygotowany został słodki poczęstunek. Przez dalszą część dnia pierwszaki świętowały wraz z wychowawcami i rodzicami. Mamy nadzieję, że w pamięci najmłodszych dzień pasowania zapisze się miło i przyjemnie.

  Dziękujemy wszystkim gościom, którzy przyjęli nasze zaproszenie w tym dniu i świętowali razemz nami. Jesteśmy wdzięczni za każde dobre słowo wypowiedziane w naszą stronę.

  red. E.F.

  Z uwagi na bardzo dużą ilość zdjęć wykonanych podczas uroczystości, administrator strony prosi o jeszcze odrobinę cierpliwości. W ciągu najbliższych dni cały materiał ukaże się w naszym albumie fotograficznym. Powyżej dzielimy się częścią wykonanych zdjęć. 

   

 • Wycieczka do Leśnego Banku Genów w Kostrzycy

  Wycieczka do Leśnego Banku Genów w Kostrzycy

  09.10.2019r uczniowie kl.IV i V odwiedzili Leśny Bank Genów w Kostrzycy. Zajęcia warsztatowe ph. "Dzień drzewa" odbyły się w ramach projektu edukacyjnego pn. "Dla leśnej różnorodność biologicznej". Uczniowie wykonali zielnik z podstawowych gatunków drzew, które rozpoznają, zagrali w grę - memo drzewa, wypełnili karty pracy oraz na zajęciach terenowych przeszli przez leśną ścieżkę zmysłów i zagrali na leśnym dendrofonie. Zajęcia były ciekawe i bardzo dobrze poprowadzone przez p. Joannę Borowy, dlatego już planujemy kolejne wizyty klas w Leśnym Banku Genów w Kostrzycy.

  Mariola Kotowicz

 • Życzenia od Straży Granicznej

 • "IX Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia"

  "IX Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia"

  Za nami IX Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. 4 października w naszej szkole uczniowie wzięli po raz pierwszy udział w tej akcji. Krótkie łamigłówki pomogły sprawdzić wiedzę dzieci z zakresu umiejętności mnożenia. Każdy mógł wylosować zadanie dla siebie i sprawdzić poziom swojej wiedzy. W rywalizacji wzięli udział uczniowie klas III-VIII. Za udzielenie prawidłowej, bezbłędnej informacji, dziecko otrzymywało tytuł eksperta tabliczki mnożenia. W związku z akcją, na schodach naszej szkoły pojawiły się także kolorowe naklejki z działaniami mnożenia, pomgające utrwalać wiedzę.

  Serdecznie dziękujemy nauczycielom, którzy pomogli w przeprowadzeniu Dnia Tabliczki Mnożenia w naszej szkole. 

 • XVII Gala Laureatów w Brunowie

  18 października 2019 r. w Pałacu w Brunowie nastapi uroczyste rozdanie nagród  podczas  XVII Gali Laureatów. Wśród laureatów znaleźli się również nasi uczniowie. Zachęcamy do zaponania się z pełną listą uhonorowanych dzieci. 

  skan_Dyrektor.pdf

 • Dzień Edukacji Narodowej 2019

  Drodzy uczniowie i rodzice, przypominamy, że

  14 października ( Dzień Edukacji Narodowej) jest dniem wolnym od zajęć dydaktycznych. 

 • Stypendia Fundacji im. Jerzego Szmajdzińskiego przyznane

  Stypendia Fundacji im. Jerzego Szmajdzińskiego przyznane

  30 września w Głogowie zostały wręczone stypendia Fundacji im. Jerzego Szmajdzińskiego. Stypendium jest wyróżnieniem za wyniki w nauce, sukcesy sportowe i artystyczne.

  Jest mi niezwykle miło poinformować Państwa, że laureatką tegorocznego stypendium jest Marta Hercuń, uczennica klasy 7 a Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Bohaterów Łużyckiej Brygady WOP
  w Gryfowie Śląskim, która odebrała nagrodę z rąk Przewodniczącego Rady Fundacji Pana Prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego i Pani Małgorzaty Sekuły Szmajdzińskiej. Wydarzenie to na pewno zapadnie mocno w pamięci Marty, jej rodziców, dyrekcji szkoły i przewodniczącej Samorządu Uczniowskiego Klaudii Królak, które to osoby towarzyszyły stypendystce podczas gali.

  Laureata otrzymała stypendium w wysokości 1000 zł, które będzie wypłacane co miesiąc po 100 zł. oraz niezwykle cenny podarunek od Pana Prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, Konstytucję RP z imienną dedykacją.

  Cieszymy się, że uczennica naszej szkoły została doceniona i uhonorowana tym wyróżnieniem. Gratulacje dla Marty oraz jej Rodziców. Nasza cała społeczność szkolna jest z Ciebie dumna! Życzymy abyś mogła realizować swoje pasje i marzenia.

  Składam również podziękowania Klaudii Królak za profesjonalne reprezentowanie naszej społeczności uczniowskiej i piękne zdjęcia, które uwieczniły tę ceremonię.

   

  Jadwiga Hawryluk

 • "Szkoła z misją"

  Nasza szkoła została nagrodzona przez Fundację Redemptoris Missio za niesienie pomocy najbardziej potrzebującym. Zostało nam nadane logo "Szkoły z misją". W ubiegłym roku podjęliśmy współpracę w ramach akcji "Zaczarowany ołówek". Przedsięwzięcie miało dość duży odzew wśród społeczności szkolnej. Raz jeszcze za to dziękujemy. W bieżącym roku szkolnym planujemy wziąć udział w kolejnych akcjach charytatywnym Redemptoris Missio. 

   

 • Koła zainteresowań (2019/2020)

  Aby zapoznać się z pełną listą proszę kliknąć na zdjęcie poniżej lub pobrać plik pdf.

  20190926_115924.pdf

 • Pozdrowienia z Kamerunu

  Otrzymaliśmy najnowsze zdjęcie naszej Kesi. Ależ ona wyrosła! Czekamy na list, który przyjdzie tradycyjną pocztą. Już nie możemy się doczekać, aby dowiedzieć się co dobrego wydarzyło się u naszej koleżanki!

   

 • Pszczoły wracają do lasu - laureaci

  Lista laureatów :

  SP_nr_1_Gryfow.pdf​​​​​​​

 • IX ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

  4 października 2019 r w naszej szkole będziemy obchodzić IX Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Celem tej akcji edukacyjnej jest popularyzacja wśród dzieci tabliczki mnożenia. Zachęcamy do stanięcia w matematyczne szranki!

  Aby zapoznać się ze szczegółami akcji, proszę kliknąć w link:

  20190924_095821(1).pdf​​​​​​​

  Plakat poniżej:


 • Ochotnicza Straż Pożarna w Proszówce odwiedza pierwszaków

  Uczniowie klas pierwszych wzięli udział w spotkaniu z przedstawicielką Ochotniczej Straży Pożarnej w Proszówce. Pani Kamila Zajączkowska odwiedziła najmłodszych uczniów naszej szkoły ubrana w charakterystyczny strój strażacki czym zainteresowała wszystkich. Strażak to zawód, o którym marzy wiele dzieci. W końcu jest to osoba bardzo odważna, ratuje ludzi, zapobiega tragediom, w związku z tym na pytanie: Kim chcesz zostać, kiedy dorośniesz? wielu młodych ludzi odpowiada właśnie: Strażakiem!

  Strażak to bardzo odpowiedzialny, niebezpieczny i potrzebny zawód. Tacy specjaliści wzywani są do gaszenia pożarów, usuwania gniazd niebezpiecznych owadów, czy do słynnego z filmów zdejmowania kota z drzewa. Strażacy są również niezastąpieni w trakcie powodzi. Pani Strażak przypomniała jak należy postępować w sytuacjach zagrożenia życia przy okazji utrwalając alarmowe numery telefonów.

  Na pamiątkę spotkania uczestnicy otrzymali upominki, które mają przypominać o zachowaniu bezpieczeństwa na drodze. Uczniowie klasy 1b podziękowali Pani Strażak słowami wiersza Wandy Chotomskiej „Gdy zamierzasz przejść ulicę”.

  Jesteśmy bardzo wdzięczni Pani Strażak Kamili Zajączkowskiej z Ochotniczej Straży Pożarnej w Proszówce za poświęcony nam czas oraz cenne rady dotyczące zapobiegania pożarom.

  Agnieszka Hetel

   

 • Koncert Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk"

  Koncert Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk"

  Zespół wokalny „Wesołe nutki” działający przy Szkole Podstawowej nr 1 w Gryfowie Śląskim 20 września br. miał zaszczyt uczestniczyć w niezwykłym widowisku.Koncert galowy, na który zostaliśmy zaproszeni Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny odbył się we wrocławskiej Hali Stulecia. Wspaniałe widowisko muzyczno-taneczne zachwycało feerią barw i dźwięków. Młodzież szkolna zobaczyła tańce i pieśni z poszczególnych regionów naszego kraju, w tym krakowiaka, tańce góralskie, poloneza. Wydarzenie to było nie tylko formą rozrywki, ale zarazem edukacją w dziedzinie kultury narodowej. Dodatkową atrakcją była obecność na koncercie prof. Jana Miodka, językoznawcy i popularyzatora wiedzy o języku polskim, w imieniu społeczności szkolnej nauczyciele Maciej Styszyński i Agnieszka Hetel przekazali profesorowi wyrazy uznania za wkład w propagowanie kultury języka. Koncert ten dostarczył wielu niesamowitych wrażeń artystycznych.

  Agnieszka Hetel

 • Organizacja roku szkolnego 2019/2020

  Aby przejrzeć dokument, prosze kliknąc w link:

  KALENDARZ_ROKU_SZKOLONEGO_2019(1).pdf​​​​​​​

 • Zmiany w przewozach autobusowych

  TRASA I

  Krzewie Wielkie – Gryfów Śl. przez Młyńsko, Wieżę, Proszówkę

   

  PRZYWOZY:

  Młyńsko - godz. 6.55

  Proszówka-Młyńsko - godz. 6.58

  Proszówka - godz. 7.01

  Gryfów Śl. ul. Rolna - godz. 7.05

  Gryfów Śl. ul. Rzeczna - godz. 7.07

  Szkoła Podstawowa - godz. 7.10

  Krzewie Wielkie - godz. 7.20

  Szkoła Podstawowa - godz. 7.31

  Wieża - godz. 7.36

  Szkoła Podstawowa - godz. 7.46

   

  ODWOZY:

  - godz. 11.45

  - godz. 12.40 (w tym Przedszkole)

  - godz. 13.35

  - godz. 14.30

  - godz. 15.25

   

 • Nowe prezydium Rady Rodziców

  Nowy rok szkolny przyniósł wiele zmian. 13 września podczas zebrania członków Rady Rodziców zostało wybrane nowe prezydium w składzie:

  P.Jarosław Rutkowski - przewodniczący

  P. Renata Augustyn - skarbnik

  P. Magdalena Antonowicz - członek

  P. Aneta Kowalkowska - członek

  P. Beata Reszko - członek

  Życzymy Państwu dużo sił, energii oraz satysfakcji ze wspólpracy ze szkołą w imię dobra Państwa dzieci a naszych uczniów.

  Pragniemy w tym miejscu podziękować również ubiegłorocznym członkom Rady Rodziców, którzy przez swoją współpracę dokładali wszelkich starań i zaangażowania w pracę na rzecz jak najlepszej jakości funkcjonowania szkoły.

  Dziękujemy prezydium Rady Rodziców w składzie:

  P. Jarosławow Rutkowski (przewodniczący)

  P. Dorota Grabska (skarbnik)

  P. Marta Hryciew ( członek)

  P. Monika Cybulska-Dolińska (członek)

  P. Joanna Krasuska (członek)

  CAŁA SPOŁECZNOŚĆ SZKOLNA

 • Składki na Radę Rodziców

  Informujemy, że 13 września podczas zebrania prezydium Rady Rodziców została ustalona wysokość składki  (na Radę Rodziców):

  40 zł - pierwsze dziecko

  30 zł - drugie dziecko

  20 zł - trzecie dziecko

 • Od śmieci do drukarki 3D

   

  Pod koniec roku szkolnego 2018-2019 w szkole przeprowadzono zbiórkę elektrośmieci. Celem akcji było zebranie jak największej ilości niesprawnych telefonów komórkowych i komputerów.

  Uczniowie przynosili stare telefony komórkowe, rozbite smartfony, stare komputery lub ich części.

  Akcję zakończono z końcem roku szkolnego. Udało się! Zebrany sprzęt wysłano firmą kurierską do Warszawy, siedziby firmy AEMCA. W dniu 9 września do szkoły dotarła drukarka 3D. Już niedługo światło dzienne ujrzą pierwsze wydruki.

  W tym roku będziemy zbierać elektrośmieci na zakup filamentu (plastiku, z którego korzysta drukarka).

   

  Paweł Tomczuk

 • List Dolnośląskiego Kuratora Oświaty do rodziców

  Wrocław 2019-09-16

  Drodzy Rodzice!

  Z radością informuję, że szkoły, przedszkola i placówki na Dolnym Śląsku pracują normalnie, panuje w nich spokój, ład i porządek.

  Podwójny rocznik złożony z absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych
  z powodzeniem zmieścił się w liceach ogólnokształcących, technikach i szkołach branżowych. Trudno by było inaczej, skoro organy prowadzące (wśród nich lwią część stanowią samorządy) przygotowały w poszczególnych typach szkół więcej miejsc niż uczniów. Wszystkim osobom zaangażowanym w tę dwukrotnie intensywniejszą rekrutację należą się serdeczne podziękowania. Miejsc starczyło
  z kilku powodów - niż demograficzny od kilkunastu lat dotykał szkoły dolnośląskie (to przyczyna najważniejsza), wygaszone zostały gimnazja w zespołach szkół, część budynków gimnazjalnych została przeznaczona na potrzeby szkół ponadpodstawowych, w niektórych szkołach zaadaptowano dodatkowe pomieszczenia. Tak jak w poprzednich latach najlepsi uczniowie dostali się do szkół pierwszego wyboru, ci ze słabszymi wynikami do szkół drugiego i trzeciego wyboru.

  Z danych zebranych przez Kuratorium Oświaty od dyrektorów szkół na dzień
  9 września br. wynika, że spośród 402 szkół ponadpodstawowych w 72 zajęcia dydaktyczne (lekcje) kończą się później, w 27 wcześniej niż rok temu. 82 szkoły kończą zajęcia po godzinie 16.00, wśród nich w 32 szkołach zajęcia po godz. 16.00 odbywa tylko jeden oddział i to najczęściej tylko w jednym dniu tygodnia. Wśród działających w bieżącym roku szkolnym 402 dolnośląskich szkół ponadpodstawowych wydłużona organizacja zajęć dotyczy od 7% (28 szkół,
  w których co najmniej 2 oddziały przez większość dni tygodnia kończą naukę po godz. 16.00) do 20 % (82 szkoły kończące zajęcia po godz. 16.00). W ubiegłym roku było to odpowiednio od 5% (18 z 363 działających wówczas szkół) do 16,5% (60
  z 363 szkół). W ubiegłym roku 13 szkół kończyło pracę po godz. 18.00, w tym roku jest to 19 szkół. Późne kończenie zajęć dotyczy głównie szkół kształcących
  w zawodach (technika, szkoły branżowe) i sportowych, a powodem jest zbyt mała liczba specjalistycznych pracowni i obiektów sportowych.

  W trakcie rekrutacji część osób życia publicznego i część mediów prorokowała „armagedon” i „apokalipsę” w szkołach ponadpodstawowych po przyjęciu podwójnego rocznika. Te kasandryczne zapowiedzi, bałamutne w treści i histeryczne w formie nie spełniły się. Powyższe dane udowadniają, że żaden „armagedon” ani żadna „apokalipsa” w oświacie dolnośląskiej nie nastąpiły. Sprawdziły się za to przewidywania i zapowiedzi Dolnośląskiego Kuratora Oświaty.

  Pragnę poinformować, że Kuratoriom Oświaty monitoruje sytuację kadrową
  w szkołach, przedszkolach i placówkach na Dolnym Śląsku. Obecnie mamy zatrudnionych 48 tysięcy nauczycieli (od kilku lat liczba nauczycieli rośnie; rośnie liczba nauczycieli pełnozatrudnionych, maleje natomiast liczba nauczycieli niepełnozatrudnionych). Na dzień 9 września br. dyrektorzy wykazali braki
  w zatrudnieniu w 365 szkołach/przedszkolach/placówkach na 3031 działających. Dyrektorzy poszukują 680 nauczycieli (136 na pełny etat, pozostałych na pojedyncze godziny). Zajęcia i stanowiska, w przypadku których najczęściej występują trudności z zatrudnieniem nauczycieli z kwalifikacjami, to przede wszystkim wychowanie przedszkolne, a także: przedmioty zawodowe, język angielski, edukacja dla bezpieczeństwa, psycholog, wychowanie do życia w rodzinie, doradca zawodowy, matematyka. Fakt, że dyrektor poszukuje nauczyciela, nie oznacza, że zajęcia nie są realizowane. Najczęściej są one prowadzone przez innych nauczycieli na zasadzie godzin ponadwymiarowych lub zastępstw. Dyrektor może też wystąpić do kuratora
  o zgodę na powierzenie zajęć osobie bez wymaganych kwalifikacji (np. studentowi ostatniego roku studiów czy nauczycielowi pokrewnego przedmiotu).

  Pragnę Państwu przypomnieć, że art.48 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej stanowi:

  1. Rodzice mają prawo do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami. Wychowanie to powinno uwzględniać stopień dojrzałości dziecka, a także wolność jego sumienia i wyznania oraz jego przekonania.

  2. Ograniczenie lub pozbawienie praw rodzicielskich może nastąpić tylko
   w przypadkach określonych w ustawie i tylko na podstawie prawomocnego orzeczenia sądu.

  Ponadto zgodnie z art.86 Prawa Oświatowego:

  1. W szkole i placówce mogą działać, z wyjątkiem partii i organizacji politycznych, stowarzyszenia i inne organizacje, a w szczególności organizacje harcerskie, których celem statutowym jest działalność wychowawcza albo rozszerzanie i wzbogacanie form działalności dydaktycznej, wychowawczej, opiekuńczej i innowacyjnej szkoły lub placówki.


  2. Podjęcie działalności w szkole lub placówce przez stowarzyszenie lub inną organizację, o których mowa w ust. 1, wymaga uzyskania zgody dyrektora szkoły lub placówki, wyrażonej po uprzednim uzgodnieniu warunków tej działalności oraz po uzyskaniu pozytywnej opinii rady szkoły lub placówki i rady rodziców.

   

  Przepisy prawa oraz prawa obywatelskie gwarantowane w Konstytucji RP nie mogą być naruszane. Prawa rodziców, którzy powierzyli kadrze pedagogicznej to co mają najcenniejszego - czyli swoje dzieci - muszą być respektowane.

  Spieszę poinformować, że na konferencjach inaugurujących nowy rok szkolny 2019/2020 zwróciłem się do dyrektorów o staranny dobór osób, instytucji
  i organizacji kooperujących ze szkołą oraz każdorazowe dopełnianie procedur wymaganych przez prawo. Poprosiłem o rozwagę, odpowiedzialność
  i przezorność. Szkolne wspólnoty nie mogą bowiem być rozrywane przez spory, kłótnie i konflikty, w tym konflikty ideologiczne dotyczące sfery tak intymnej jak seksualność uczniów.

  Warto także wiedzieć, że Rozporządzenie MEN w sprawie bezpieczeństwa
  i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach w § 14 ust.3 stanowi, że:

  Dyrektor, po zasięgnięciu opinii rady rodziców i samorządu uczniowskiego:

  1. ustala długość przerw międzylekcyjnych;

  2. organizuje przerwy w sposób umożliwiający uczniom spożycie posiłków na terenie szkoły lub placówki.”

  Szanowni Rodzice!

  Stanowicie Państwo bardzo ważną część wspólnot złożonych z uczniów, rodziców, nauczycieli, pracowników i przyjaciół szkoły. Proszę o częstą obecność w szkole i zainteresowanie jej sprawami. Proszę o aktywność, zaangażowanie
  i wsparcie. Z początkiem roku szkolnego 2019/2020 życzę Państwu, Państwa pociechom i całym społecznościom szkolnym wielu pięknych chwil, radości
  i sukcesów. Wytrwałości, cierpliwości i zdrowia. Realizacji planów i spełnienia marzeń.

  Z poważaniem pozostaję

  Roman Kowalczyk

  Dolnośląski Kurator Oświaty


   


   


   

strona:

Aktualności

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa nr 1 im. Bohaterów Łużyckiej Brygady WOP
  ul. Uczniowska 17
  59-620 Gryfów Śląski
  e-mail: sp_gryfow@op.pl
 • 75 781 34 86
  Dyrektor:
  Jadwiga Hawryluk
  Wicedyrektor:
  Mariola Kotowicz

Galeria zdjęć