• "Tantua tu" - w afrykańskich rytmach

  "Tantua tu" - w afrykańskich rytmach

  W niedzielę, 18 listopada grupa miłośników muzyki znowu zawitała do Filharmonii Dolnośląskiej. Tym razem melomani przysłuchiwali się rytmom rodem z dalekiej, dzikiej Afryki. Poranek muzyczny pod enigmatycznym tytułem "Tantua tu" bardzo przypadł nam do gustu. Opiekunami grupy były Panie Marta Reimann, Marzena Styszyńska i Karolina Harmacińska. Z niecierpliwością czekamy na kolejne koncerty w filharmonii. 

  red.E.F.

 • "Niezwykłe Dolnoślązaczki" - nasz laureat!

  "Niezwykłe Dolnoślązaczki" - nasz laureat!

  16 listopada 2018r. na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego odbyło się podsumowanie Dolnośląskiego Konkursu - ,,Niezwykłe Dolnoślązaczki”, w którym uczeń 8 klasy - Mikołaj Wolar zajął 2 miejsce. Na konkurs wpłynęło kilkadziesiąt plakatów i reportaży, które przysłano z całego województwa. Zwycięzców wybrano w trzech kategoriach: szkoły podstawowej (VII-VIII klasa), gimnazjum i szkoły ponadpodstawowej.
  Wszyscy laureaci piątkowego wydarzenia wysłuchali wykładu 
  Rzecznika Praw Obywatelskich – dr Adama Bodnara, który objął honorowy patronat nad konferencją. Dla uczestników konkursu zostały zorganizowane warsztaty edukacyjne, które poprowadzili: Magdalena Piekarska – dziennikarka i reporterka oraz Tomasz Broda - znany wrocławski artysta plastyk i karykaturzysta. 
  Gratulujemy naszemu uczniowi i życzymy dalszych sukcesów!

  red. E.Kasprzak

   

 • Polish-American Day

  Polish-American Day
  16.11.0201

  26 października w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Gryfowie Śląskim klasy 8a, 8b i 8c pod opieką p. Agnieszki Guzy, Joanny Cabały i Karoliny Więckowskiej uczestniczyły w Polish-American Day. W wydarzeniu brali udział uczniowie wszystkich szkół naszej gminy oraz zaproszeni Amerykanie. Każda z grup miała przygotować prezentacje. Przedstawiciele klasy 8a przygotowali informacje o Michaelu Jacksonie oraz zaprezentowali jego piosenkę "Billie Jean". Reprezentanci klasy 8b pokazali historię Polski w pigułce. Natomiast przedstawiciele 8c pobudzali apetyt widowni prezentacją o typowych potrawach kuchni Polskiej. Wszystkie prezentacje przygotowane zostały po angielsku, aby amerykańscy goście mogli dowiedzieć się czegoś ciekawego. Po obejrzeniu prezentacji wszystkich grup, uczniowie wysłuchali wykładu goszczących w Gryfowie Amerykanów. Opowiadali oni o sobie, swoim życiu, podróżach oraz wiele ciekawostek o Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej. Dziękujemy jeszcze raz za możliwość wzięcia udziału w tym wydarzeniu.

  red. Karolina Więckowska

 • List Ministra Edukacji Narodowej i Głównego Inspektora Sanitarnego ws. chorób zakaźnych

  List Ministra Edukacji Narodowej i Głównego Inspektora Sanitarnego ws. chorób zakaźnych

   

   

   

   

   

   

  Warszawa, 8 listopada 2018r. 

  Szanowni Państwo,

  Rodzice i Opiekunowie,

   

  w poczuciu odpowiedzialności za zdrowie dzieci i młodzieży zwracamy się do Państwa z gorącym apelem o docenienie wagi problemu, jakim jest zabezpieczenie Państwa Dziecka przed skutkami zachorowań na choroby zakaźne.

   

  W Europie szczepienia ochronne są prowadzone od ponad 200 lat. W ostatnich dziesięcioleciach w dużym stopniu przyczyniły się one do spadku zachorowań na choroby zakaźne, co znacząco wpłynęło na poprawę sytuacji epidemiologicznej. Tak niski poziom zachorowań zawdzięczamy wysokiej wyszczepialności społeczeństwa w latach 90. XX w., utrzymującej się na poziomie 95-98%. Niepokoją zatem ostatnie dane, które wskazują, że spada liczba osób poddających się szczepieniom przy jednoczesnym wzroście osób uchylających się od nich i wyrażających negatywne opinie na temat szczepionek.

   

  Pragniemy zwrócić uwagę na dramatyczny wzrost liczby zachorowań na odrę w Europie, który obecnie obserwujemy. Od stycznia do września 2018 roku odnotowano ponad 52 tys. przypadków odry. Do 5 października 2018 r. najwięcej zachorowań zarejestrowano w Rumunii (5 100 przypadków), Francji (2 702), Grecji (2 290) oraz we Włoszech (2 248). W krajach spoza UE najwięcej zachorowań odnotowuje się na Ukrainie – ponad 32 tys. przypadków. Problem odry występuje również w Czechach, Niemczech, Bułgarii, na Węgrzech, Słowacji, Litwie i Łotwie. Na ten obraz nakłada się sytuacja w naszym kraju. Według najnowszych danych od 1 stycznia do 30 października 2018 r. w Polsce zarejestrowano 144 przypadki zachorowań na odrę. W analogicznym okresie roku 2017 zgłoszono ich 59. Liczby te jednoznacznie wskazują na fakt niezwykle dynamicznego rozprzestrzeniania się choroby. W związku z rosnącym zagrożeniem zdrowia dzieci i młodzieży z pewnością jest to dobry czas, żeby zwrócić szczególną uwagę na kwestie profilaktyki chorób zakaźnych poprzez realizację szczepień obowiązkowych.

   

   

  Pamiętajmy, że w każdej chwili możemy zetknąć się z patogenem wywołującym niebezpieczną infekcję. Odra jest groźna nie tylko z powodu bezpośrednich skutków zachorowania, ale również ze względu na występowanie ciężkich powikłań, które w skrajnych przypadkach mogą prowadzić do śmierci. Szczególnie zagrożone są osoby niezaszczepione, w tym dzieci do 13. miesiąca życia oraz inne osoby z obniżoną odpornością.

   

  Dzięki szczepieniom udało się zmniejszyć liczbę zachorowań na wiele chorób, a niektóre z nich całkowicie wyeliminować. Poddanie dzieci szczepieniom ochronnym jest gwarancją ich bezpieczeństwa. Zapewnia także ochronę osobom niezaszczepionym z powodu wskazań medycznych.

   

  Mając na uwadze doniosłość problemu, zwracamy się do Państwa z gorącym apelem, abyście jako Rodzicie odpowiedzialni za zdrowie swoich dzieci wyciągnęli odpowiednie wnioski z obecnej sytuacji epidemiologicznej. Ważne, aby pamiętali Państwo, że pochopna decyzja odmowy poddania dzieci szczepieniom ochronnym może skutkować poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi związanymi
  z powikłaniami chorób zakaźnych takich jak odra.

   

  Licząc na Państwa rozwagę, prosimy o uważne dokonanie wyboru i podjęcie decyzji w myśl tak aktualnego obecnie powiedzenia „lepiej zapobiegać niż leczyć”.

   

   

  Z wyrazami szacunku

   

   

  Anna Zalewska

  Minister Edukacji Narodowej

   

  Jarosław Pinkas
  Główny Inspektor Sanitarny

 • A to Polska właśnie..- refleksja po spektaklu

  A to Polska właśnie..- refleksja po spektaklu
  12.11.2018

  W 1795 roku Polska na sto dwadzieścia trzy lata zniknęła zupełnie z map Europy. Choć zaborcom udało się pozbawić nasz kraj suwerenności, to nie potrafili wyrwać odwagi i pragnienia wolności z serc wielu pokoleń Polaków. Dzięki męstwu i krwi przelanej przez przodków, 11 listopada 1918 roku, wywalczyliśmy wreszcie upragnioną wolność. Dziś możemy z dumą świętować już setną rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Z tej okazji uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 1 przygotowali wraz z opiekunami spektakl teatralny ukazujący dzieje Polski na przestrzeni wydarzeń ostatniego stulecia.

  Sztuka pod tytułem „A to Polska właśnie..” to mądra lekcja historii Polski, przez którą prowadzą nas pewna babcia i jej wnuki. Razem z bohaterami stajemy się uczestnikami niezwykłej opowieści o czasach trudnych, bolesnych, ale także momentach wzniosłych, przepełnionych prostą radością i szczęściem. O tym jak bliskie sercom widzów okazały się sceny odgrywane przez młodych aktorów, świadczyć mogły wycierane ukradkiem łzy wzruszenia. Wykreowana na scenie stuletnia seniorka emanowała ciepłem, dojrzałością i dobrocią, natomiast postaci wnuków chłonących wspomnienia, uczących się, co to znaczy być patriotą i bohaterem w każdych czasach, stanowią swoiste zderzenie historii minionej ze współczesnością.

  Duże wrażenie robiły sceny ukazujące okupowaną Warszawę, w której młodzi ludzie skuci pancerzem nazistowskiego terroru nie poddawali się i walczyli o wolną Polskę. Niejednokrotnie udowadniali, że nie przegrani tak długo, jak starcza im sił do walki. Wzruszająca scena pożegnania małego powstańca z matką sprawiła, że niejednej osobie łza zakręciła się w oku. Serca ściskały się również, gdy po zakończeniu wojennej zawieruchy ludzie wracali do swoich rodzin, domów, by na zgliszczach spustoszonych miast odbudować na nowo swoje życie.

  Wraz z wejściem w czasy PRL-u można było przypomnieć sobie stanie w wielogodzinnych kolejkach i niejednokrotne rozczarowanie, gdy okazywało się że „towar został wyprzedany”. Jako, że muzyka i taniec są najlepszym lekarstwem na szarzyznę życia, mogliśmy przypomnieć sobie również o dancingach i prywatkach.

  Im bardziej zbliżaliśmy się ku współczesności, tym niżej opadała mgła pamięci a wszystko stawało się wyraźniejsze – wstąpienie do NATO, Unii Europejskiej, sukcesy sportowe, medyczne..

  Przemierzyliście z nami, Drodzy, sto lat polskiej historii od odzyskania niepodległości w 1918 r., aż do czasów obecnych.

  Przedstawienie teatralne było zwieńczeniem wielomiesięcznej pracy związanej z godną celebracją tego niecodziennego jubileuszu. W spektaklu wzięło udział 36 aktorów i dwie pary taneczne. Było to ogromne przedsięwzięcie wymagające dużej samodyscypliny, energii, pracy oraz zapału. Gościnnie wystąpił również zespół wokalny Wesołe Nutki, który swoim śpiewem podkreślał doniosły i piękny charakter uroczystości.

  Kochani Widzowie, jesteśmy wdzięczni za Waszą obecność, wzruszenie, refleksję i każde dobre słowo wypowiedziane w stronę całego naszego zespołu. Ogromne dzięki.

  E.F.

 • Jak to było z niepodległością?

  Jak to było z niepodległością?

  Uczniowie klas 4b wzięli w czwartek udział w wyjątkowych lekcjach Na godzinie wychowawczej i języku polskim zgłębili temat 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Zajęcia były bardzo aktywne, uczniowie obejrzeli prezentacje multimedialne dotyczące Polski pod zaborami oraz postaci Marszałka Piłsudskiego. Pracowali też w grupach, w których tworzyli plakaty mówiące o polskich skarbach przyrody, polskich zabytkach i sławnych Polakach. Uczniowie klasy 4b z wychowawcą, p. Pauliną Sarzyńską uczcili ten dzień również swoimi strojami. Każdy z nich miał na sobie element biało-czerwony przywodzący na myśl nasze barwy narodowe.

 • Szkoła Podstawowa Nr 1 gotowa na jubileusz odzyskania niepodległości!

  Szkoła Podstawowa Nr 1 gotowa na jubileusz odzyskania niepodległości!

  Do jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości pozostał jeszcze tylko krótki moment. Nasza szkoła przywdziała z tej okazji nową biało-czerwoną szatę. Już od wejścia witają nas piękne gazetki, kwiaty zwieszające się z sufitu i balony. Możemy bliżej przyjrzeć się portretom ojców niepodległości naszego kraju, sylwetkom wybitnych Polaków. Przepiękną dekoracją stały się życzenia dedykowane Ojczyźnie przez uczniów. Warto choć na chwilę się przy nich zatrzymać, by przeczytać wiele wzruszających i chwytających za serce słów. Powstała także galeria prac plastycznych prezentujących krajobrazy Polski oraz postaci wybitnych Polaków na przestrzeni wieków. 

  To przedsmak tego, co nasi uczniowie wraz z opiekunami pieczołowicie przygotowali na piątkowy (09.11.2018 r.) poranek oraz wieczór ( godz. 17:00). Serdecznie zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby udać się wraz z nami w podróż w czasie, na spektakl teatralny "A to Polska właśnie".

  Świętujmy razem ten piękny jubileusz! 

 • Żywa lekcja przyrody - OWADY

  Żywa lekcja przyrody - OWADY

  6 listopada uczniowie naszej szkoły mogli uczestniczyć w niezwykłej lekcji żywej przyrody. To już trzecie spotkanie z tego cyklu. W tym roku mogliśmy obejrzeć owady. Pani prowadząca prelekcję z pasją opowiadała o budowie ich organizmów, różnicach w wyglądzie  samców i samic (tzw. dymorfizm płciowy) a także o właściwym traktowaniu owadów. Szczególną uwagę zwrócono nam na ochronę gatunków zagrożonych. Uczniowie dowiedzieli się także, w jaki sposób klimat wpływa na występowanie owadów. Przykładowo prelegnetka wskazała objętą ścisłą ochroną modliszkę, jako gatunek organizmu, który dotąd występował tylko w okolicach Sandomierza, jednak wraz z zachodzacymi zmianami klimatycznymi, owad rozprzestrzenił się w kierunku północnej Polski. Uczniowie na własne oczy mogli zobaczyć między innymi straszyka australijskiego, karaczana madagaskarskiego, modliszkę, różne gatunki motyli oraz świerszcze. To była pasjonująca lekcja, którą na pewno zapamiętamy na długo.

 • A to Polska właśnie...-zaproszenie na spektakl teatralny

  A to Polska właśnie...-zaproszenie na spektakl teatralny
 • Młodzi listy piszą!

  Młodzi listy piszą!

  Uczniowie klasy 4b wraz z wychowawcą, p. Pauliną Sarzyńską, biorą udział w Ogólnopolskim Projekcie "Młodzi listy piszą". Na początku naszej wspólnej przygody każdy z uczniów wylosował nowego kolegę lub nową koleżankę, bo to z nimi będą korespondować przez cały rok. Podczas losowania emocji było mnóstwo. Następnie każdy z uczniów z klasy 4b napisał list, w którym się przedstawił, napisał o swoich pasjach i zainteresowaniach. Potem każdy zapakował list do koperty i pięknie ją ozdobił. Pani Paulina zapakowała wszystkie listy do jednej koperty, zaadresowała ją i wysłała do Krzeszowic. Mamy nadzieję, że nasze listy dotrą szybko na miejsce. Z niecierpliwością czekamy na odpowiedzi od naszych nowych znajomych.

   

  Więcej zdjeć w albumie :)

 • Zebraliśmy ponad 700 kg karmy dla schroniska Przylasek

  Zebraliśmy ponad 700 kg karmy dla schroniska Przylasek

  Dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr 1 pokazały, że los zwierząt nie jest im obojętny. Przez cały październik zbierały suchą karmę i puszki z mięsnym jedzeniem dla psiaków ze schroniska Przylasek. Łącznie dzieci zgromadziły ponad 703 kg zwierzęcych przysmaków, które Samorząd Uczniowski przekazał na ręce pani pracującej w Przylasku. 
  Uwaga, ale na tym nie koniec! Uczniowie mają tak wielkie serca, że pomimo iż karma już pojechała do zwierzaczków, nasi wolontariusze nadal przynoszą jedzenie. Do szkoły trafiają także koce, które posłużą zwierzętom za posłania w nadchodzące chłodne dni. Macie wielkie serca kochani!!!

 • Noś odblaski -bądź widoczny na drodze!

  Noś odblaski -bądź widoczny na drodze!

  Drodzy uczniowie! Szanowni Rodzice! Zaczęła się już jesień, a w raz z nią przyszła szaruga. Zadbajmy o to, aby być widocznym na drodze, pamiętajmy o swoim bezpieczeństwie podczas drogi do szkoły i podczas powrotu do domu. Odblaski noszone na ubraniach lub przyczepione do plecaka dziecka mogą uratować mu zdrowie lub życie. Mała plakietka zwiększa szansę na to, że kierujący pojazdem zobaczy nas szybciej i odpowiednio wcześniej rozpocznie hamowanie lub bedzie się poruszał ze zwiększoną uwagą. 

   

  żródło grafiki: www.odblaskowi.pl

   

 • Rozstrzygnięcie konkursu - Niezwykłe Dolnoślązaczki

  Rozstrzygnięcie konkursu - Niezwykłe Dolnoślązaczki

  Bardzo miło nam poinformować o tym, że uczeń klasy VIII a - Mikołaj Wolar znalazł się w gronie laureatów konkursu plastycznego "Niezwykłe Dolnoślązaczki". Mikołaj zaprezentował w swojej pracy, pochodzącą z Jeleniej Góry kolarkę, Maję Włoszczowską i zajął II miejsce. Serdecznie gratulujemy Mikołajowi i życzymy dalszych sukcesów plastycznych. 

 • Program owoce i warzywa w szkole

  Program owoce i warzywa w szkole

  Miło nam poinformować, iż w roku szkolnym 2018/2019, wzorem poprzednich lat, szkoła zapewnia uczniom klas I-V udział w rządowym programie „ Program dla szkół”, w ramach którego dzieci otrzymują warzywa, owoce, soki owocowo-warzywne, mleko i przetwory mleczne. „Program dla szkół” to unijny program polegający na dostarczaniu dzieciom owoców i warzyw oraz mleka i produktów mlecznych. To kontynuacja dotychczasowych programów „Owoce i warzywa w szkole” i „Mleko w szkole”, które od roku szkolnego 2017/2018 stanowią jedno działanie.  

   

  Program ma propagować wśród dzieci zdrowe nawyki żywieniowe poprzez udostępnianie im produktów mlecznych oraz owocowo-warzywnych, tak, by dzieci od najmłodszych lat polubiły ich naturalny smak. Oprócz promowania zdrowej diety program ma również pokazać dzieciom skąd pochodzą owoce i warzywa oraz produkty mleczne, jak są uprawiane i produkowane.

  Program ma kreować prozdrowotne postawy i zachowania dzieci, dlatego będą im udostępniane produkty o wysokich walorach zdrowotnych, świeże i niskoprzetworzone:

  • owoce (jabłka, gruszki, truskawki, śliwki) i warzywa (marchew, rzodkiewki, papryka, pomidorki, kalarepa) oraz soki,

  • mleko spożywcze oraz naturalne produkty mleczne: jogurt, kefir, serek twarogowy.

   Aby skutecznie kształtować nawyki żywieniowe dzieci samo udostępnianie im produktów nie wystarczy. Dlatego dzieci będą uczestniczyły w specjalnych działaniach edukacyjnych prowadzonych  zgodnie z wytycznymi MEN przez szkoły, a mającymi na celu naukę samodzielnego dokonywania właściwych wyborów żywieniowych oraz poszerzenie wiedzy dzieci na temat pochodzenia owoców i warzyw oraz produktów mlecznych, zdrowej diety i innych powiązanych zagadnień.   

  Wiedzę na temat zdrowego odżywiania dzieci czerpią najczęściej ze szkoły (82%) i od rodziców (74%). Dopiero na dalszych miejscach są książki (47%), radio i telewizja (29%), internet i reklama (22%). Dlatego Rodzice powinni zwracać szczególną uwagę na to, co dzieci zabierają do szkoły, co w niej jedzą i czy nie przynoszą jedzenia z powrotem do domu.

  Zapraszamy Rodziców do obejrzenia teledysku „Czy rodzice wszyscy wiedzą co ich dzieci w szkole jedzą” (https://www.youtube.com/watch?v=tKQnfXzOaHk) oraz do zapoznania się z treścią poradnika dotyczącego zdrowego żywienia dzieci.

   

  Do pobrania:

  Poradnik_dla_rodzicow-_zasady_zdrowego_zywienia.pdf

 • Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych

  Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych
 • Kalendarz imprez szkolnych

  Kalendarz imprez szkolnych
 • Harmonogram kół zainteresowań

  Harmonogram kół zainteresowań
 • Terminy konsultacji w roku szkolnym 2018/19

  Terminy konsultacji w roku szkolnym 2018/19
 • Porządkowanie opuszczonych mogił

  Porządkowanie opuszczonych mogił

  Dzisiaj dzieci z koła wolontariatu udały się na stary cmentarz parafialny, aby zadbać o porządek wokół opuszczonych mogił. Uczniowie z zaangażowniem porządkowali teren wokół nagrobków. To postawa godna pochwały. Opadłe liście z drzew trafiły do kosza, a ziemia została zagrabiona. Korzystając z tego, że wielkimi krokami zbliżają się Dzień Wszystkich Świętych i Zaduszki, dzieci zapalały także znicze, z szacunkiem pochylając się nad grobami tych, o których być może mało kto już pamięta.

 • Lekcja przyrody w terenie

  Lekcja przyrody w terenie

   

  16 października 2018 r. klasy 5b i 6a uczestniczyły w zajęciach przyrodniczych w terenie. W ramach projektu „Ziemia w naszych rękach” odwiedziliśmy składowisko odpadów w Jastrzębniku. Na miejscu Pan edukator Daniel Sadowski opowiedział nam, na czym polega przetrzymywanie, utylizacja i selektywna zbiórka śmieci. Mogliśmy również lepiej zrozumieć, jakie zagrożenia dla środowiska mogą nieść ze sobą, niestety wciąż pojawiające się dzikie wysypiska.

  Kolejnym punktem naszej wycieczki było wspięcie się na stożek powulkaniczny – Ostrzycę Proboszczowicką. To najwyższe w okolicy wzniesienie, zwane „Śląską Fudżi - Jamą”, liczy sobie 501 m n.p.m. Zanim jednak podjęliśmy trud wspinaczki, zorganizowaliśmy sobie piknik, na polu biwakowym. Później Pan przewodnik poprowadził nas przepięknymi leśnymi traktami, lekko nachylającymi się ku górze. Po drodze opowiadał nam dużo o środowisku przyrodniczym. W końcu naszym oczom ukazało się samo rumowisko skalne. Sprawiło na nas ogromne wrażenie. Wspięcie się po skalnych schodach okazało się nie lada wyzwaniem. Gdy w końcu dotarliśmy na szczyt, mogliśmy podziwiać przez lornetki piękną panoramę roztaczającą się wokół. W dół schodziliśmy zmęczeni, ale szczęśliwi.

  To był bardzo udany wyjazd, podczas którego zdobyliśmy nową wiedzę na temat naszych terenów oraz form ochrony środowiska przyrodniczego. Kolejne zajęcia edukacyjne już w listopadzie!

   

strona:

Aktualności

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Łużyckiej Brygady WOP
  ul. Uczniowska 17
  59-620 Gryfów Śląski
  e-mail: sp_gryfow@op.pl
 • 75 781 34 86
  Dyrektor:
  Dariusz Zatoński
  Wicedyrektor:
  Jadwiga Hawryluk

Galeria zdjęć