• MISTRZOSTWA POWIATU W PIŁCE NOŻNEJ DZIEWCZĄT I CHŁOPCÓW IGRZYSK MŁODZIEŻY

          • Dnia 16 kwietnia 2024 roku na Boisku Sportowym Orlik przy Szkole Podstawowej w Mirsku odbyły się Mistrzostwa Powiatu Lwóweckiego Szkolnego Związku Sportowego w Piłce Nożnej Dziewcząt i Chłopców w ramach Igrzysk Młodzieży (rocznik 2010 i 2009). Organizatorem zawodów był PSZS w Lwówku Śląskim oraz SP Mirsk. Zawody finansowane ze środków dotacji Powiatu Lwóweckiego. Kierownikiem zawodów był p. Grzegorz Połaczewski natomiast sędzią głównym wszystkich spotkań był p. Piotr Szczoczarz. Zwycięskie drużyny będą reprezentowały Powiat Lwówecki oraz swoje Gminy w Finałach Strefy Jeleniogórskiej, który odbędzie się 6 maja 2024 roku w Bolesławcu dla chłopców oraz 7 maja 2024 roku w Kamiennej Górze dla dziewcząt. Gratulacje dla wszystkich drużyn i życzymy dalszych sukcesów sportowych.

            Przebieg zawodów:

            DZIEWCZĘTA:

            SP Mirsk - SP 2 Lwówek Śląski 0 : 6

            KLASYFIKACJA KOŃCOWA:

            I miejsce SP 2 Lwówek Śląski op. Grzegorz Połaczewski

            II miejsce SP Mirsk op. Łukasz Klasa

            SKŁADY DRUŻYN:

            SP 2 Lwówek Śląski: Lena Galek, Martyna Gryczon, Aleksandra Horanin, Nadia Kamoda, Zofia Szewczuk, Milena Śmieszek, Wiktoria Wierzbicka, Julia Wiśniewska, Weronika Zabłocka.

            SP Mirka: Wanesa Jakubowska, Gabriela Lubos, Zofia Mazacz, Lena Plitt, Anna Sydor, Weronika Szwałko, Dominika Szychowska, Maja Wróbel.

            CHŁOPCY:

            SP Lubomierz - SP Mirsk 5 : 0

            SP 3 Lwówek Śląski - SP 2 Lwówek Śląski 0 : 4

            SP Lubomierz - SP 1 Gryfów Śląski 1 : 1

            SP Mirsk - SP 2 Lwówek Śląski 1 : 3

            SP 3 Lwówek Śląski - SP 1 Gryfów Śląski 1 : 4

            SP Lubomierz - SP 2 Lwówek Śląski 2 : 6

            SP Mirsk - SP 3 Lwówek Śląski 2 : 2

            SP 2 Lwówek Śląski - SP 1 Gryfów Śląski 4 : 2

            SP Lubomierz - SP 3 Lwówek Śląski 3 : 0

            SP Mirsk - SP 1 Gryfów Śląski 3 : 6

            KLASYFIKACJA KOŃCOWA:

            I miejsce SP 2 Lwówek Śląski op. Grzegorz Połaczewski

            II miejsce SP 1 Gryfów Śląski op. Karolina Harmacińska

            III miejsce SP Lubomierz op. Sławomir Rak

            IV miejsce SP Mirsk op. Łukasz Klasa

            V miejsce SP 3 Lwówek Śląski op. Danuta Pogoda

            SKŁADY DRUŻYN:

            SP 2 Lwówek Śląski: Oliwier Kopyto, Adam Kostrubiec, Hubert Kotlewski, Jan Nakielski, Michał Okrzeja, Wiktor Wąs, Tymoteusz Zembrzycki, Aleksander Złotek.

            SP 1 Gryfów Śląski: Damian Buczyński, Rostisław Dedov, Dominik Drążek, Filip Dziadkowski, Hubert Romanowski, Oskar Sazoński, Oliwier Smykowski, Oskar Szymaszek.

            SP Lubomierz: Michał Czaja, Michał Kosowski, Filip Lisiowaki, Maciej Majer, Adam Ornaf, Dawid Rak, Marcel Szafran, Marcel Ziętek

            SP Mirsk: Maciej Badura, Marcel Kowalski, Oliwier Kudła, Wiktor Pazowski, Wiktor Radziwanowski, Dorian Roman, Michał Rutkowski, Wiktor Tylus, Miłosz Zagrodnik.

            SP 3 Lwówek Śląski: Adrian Chronowski, Kamil Drozdowicz, Kornel Drozdowicz, Szymon Janowicz, Bartosz Kościelny, Hubert Kubaj, Oleksander Marchenko, Patryk Rusin, Dominik Kostka, Kuba Lis

            Opracował

            Grzegorz Połaczewski

          • "Poznaj Język Sąsiada"

          • 16.04.2024 w Szkole Podstawowej Nr 1 w Gryfowie Śl. odbyła się 2 edycja konkursu z języka niemieckiego "Poznaj Język Sąsiada" w konkursie udział wzięło 9 szkół podstawowych. Równo o godzinie 9:00 Pani Dyrektor powitała uczestników i rozpoczęła się rywalizacja uczniów. Podczas konkursu uczniowie rozwiązywali różnorodne, ciekawe zadania. Musieli się wykazać refleksem i znajomością językową i gramatyczną. W trakcie konkursu uczestnicy wykonywali taniec "Soco Bacci" z elementami języka niemieckiego, dwoje uczniów zostało wyróżnionych w tańcu. Dziękujemy Radzie Rodziców i Pani Annie Kulikowskiej za pomoc w ocenianiu tancerzy. Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli nam w przygotowaniu konkursu, naszym uczniom -tancerzom, bez Was ten konkurs by się nie odbył.

            Poniżej wyniki:

            I miejsce SP Masters Academy Lwówek Śl

            II miejsce - SP nr 2 Lwówek Śląski

            III miejsc SP Nr 1 Gryfów Śl.

            Uczestnikom i nauczycielom serdecznie dziękujemy za przybycie, mamy nadzieję, że spotkamy się za rok.

          • Uczymy pierwszej pomocy

          • W dzisiejszym świecie, umiejętność udzielania pierwszej pomocy jest niezwykle istotna. Szczególnie ważne jest, aby dzieci zdobywały tę wiedzę od najmłodszych lat. Uczniowie klas drugich wraz z wychowawczyniami p. M. Styszyńską i p. A. Hetel ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Gryfowie Śl. postanowiły podjąć kroki w celu przećwiczenia udzielania pierwszej pomocy.

            Elementy Szkolenia

            Podczas sesji szkoleniowej prowadzonej przez p. Beatę Hryciew-Listwan i p. Agnieszkę Cichoń uczniowie programu „Sprawny Dolnoślązaczek” poznali podstawowe techniki udzielania pomocy m. in.:

            Rozpoznawanie zagrożeń: identyfikowanie sytuacji, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia lub życia.

            Kontakt z numerem alarmowym: numery alarmowe, i sytuacje improwizowanego wezwania pomocy w nagłych sytuacjach.

            Udrażnianie dróg oddechowych u poszkodowanych.

            Zatrzymanie krwawienia poprzez stosowanie odpowiedniego opatrunku.

            Reanimacja krążeniowo-oddechowa: Uczniowie poznali podstawowe zasady reanimacji krążeniowo-oddechowej, odpowiednie dla ich wieku.

            Szkolenie w zakresie pierwszej pomocy w Szkole Podstawowej Nr 1 jest kluczowym elementem programu nauczania. Dzięki odpowiedniej edukacji i praktycznym ćwiczeniom, uczniowie klasy drugiej zdobywają niezbędne umiejętności, które mogą być nieocenione w przypadku sytuacji nagłych. Wdrażając takie programy, szkoły mogą przyczynić się do stworzenia społeczeństwa bardziej bezpiecznego i gotowego do działania w sytuacjach kryzysowych.

          • Projekt "Krokus"

          • Uczniowie klas szóstych Szkoły Podstawowej Nr 1 w Gryfowie wzięli aktywny udział w projekcie Krokus, związanym z upamiętnianiem dzieci, które zginęły w wyniku Holokaustu. W październiku oraz w listopadzie 2023r. dzieci posadziły cebulki krokusów na trawniku przed budynkiem szkoły. Wraz z nadejściem wiosny z ziemi wyszły pierwsze korony krokusów, które pięknie prezentowały się w promieniach słońca.

            Ponadto podczas lekcji omawiane były tematy związane z tragiczną historią rodziny Ulmów z Markowej oraz innych Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej. Wykorzystane zostały również zasoby wirtualnego Muzeum Polin (tutaj: Historie osobiste: „Sprawiedliwi"). Odbyła się również projekcja filmu „ Dzieci Ireny Sendlerowej” dla uczniów klasy VIII. W ramach zajęć młodzież analizowała materiały źródłowe związane z Holocaustem, takie jak relacje świadków, dzienniki, zdjęcia czy filmy dokumentalne.

            Działania te stały się nie tylko aktem symbolicznego upamiętnienia, ale także sposobem na edukację i świadomość społeczną dotyczącą tragicznych wydarzeń Holocaustu oraz znaczenia pamięci historycznej.

            Zajęcia w klasach na temat Holocaustu były niezwykle ważne, by uczniowie mogli zrozumieć i docenić znaczenie tych historycznych wydarzeń oraz ich wpływ na współczesny świat.

            Nie tylko poszerzyły wiedzę historyczną uczniów, ale także pomagały rozwijać ich empatię, krytyczne myślenie i umiejętność refleksji nad wartościami moralnymi.

          • Dni dzieci ze Specjalnymi Potrzebami Edukacyjnymi (SPE).

          • W dniach 3-5 kwietnia w naszej szkole obchodziliśmy dni dzieci ze Specjalnymi Potrzebami Edukacyjnymi (SPE). Obchody dni wsparcia dla tych uczniów mogą przyjmować różnorodne formy i metody, mające na celu nie tylko zwiększenie świadomości społecznej na temat wyzwań, z jakimi borykają się te osoby, ale także konkretne działania mające poprawić ich sytuację edukacyjną i życiową.

            Dnia 3 kwietnia (środa) wszyscy przyszli ubrani na niebiesko lub z akcentem koloru niebieskiego. Niebieski kolor jest powszechnie uznawany za symbol autyzmu, kojarzony ze spokojem i akceptacją. Ustanowiony przez ONZ Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, obchodzony 2 kwietnia, ma na celu zwiększenie świadomości społecznej na temat autyzmu i jego akceptacji. Różne organizacje promują kampanię "Light It Up Blue" (Zaświeć się na niebiesko), zachęcając do noszenia niebieskich ubrań czy oświetlenia budynków na niebiesko w celu zwiększenia świadomości na temat autyzmu.

            Dnia 4 kwietnia założyliśmy różne kolorowe skarpetki. Noszenie kolorowych skarpetek nie do pary 21 marca ma na celu wyrażenie solidarności i wsparcia dla osób z zespołem Downa, zwracając uwagę na ich potrzeby, marzenia i prawa do uczestnictwa w życiu społecznym. Inicjatywa ta, znana jako Światowy Dzień Zespołu Downa, podkreśla wartość różnorodności i tolerancji w społeczeństwie. Każdy kto był ubrany z akcentami niebieskiego oraz miał różne kolorowe skarpetki otrzymał symbolicznego cukierka.

            Dnia 5 kwietnia z kolei pierwszy raz mieliśmy w naszej szkole "Dzień bez dzwonka" . Wprowadzenie takiego rozwiązania w szkole może przynieść szereg korzyści dla uczniów, nauczycieli, a także samej atmosfery szkolnej. Pomysł ten opiera się na zmniejszeniu poziomu stresu uczniów, promowaniu samodzielności i obniżeniu poziomu hałasu w placówkach edukacyjnych. Uczniowie uczą się lepiej zarządzać swoim czasem, co ma miejsce w przyjaznej atmosferze. Piątek był naprawdę spokojnym dniem dla całej społeczności szkolnej. W klasach I-III najlepiej z postawionych w tych dniach zadań wykazała się klasa 3b i kolejno po niej 3a i 1b. Z kolei w klasach IV -VIII najlepsza była klasa 4b i kolejno 4a oraz 5b.

            Pomimo prób podejmowanych przez uczniów nie udało się rozwiązać zadania dla spostrzegawczych.

            Dziękujemy za wspólną zabawę!

            Organizatorzy: Justyna Milkowska, Agnieszka Śmieszek, Dorota Markowska, Katarzyna Cymerman, Anna Kulikowska

          • Laureaci Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Turystyczno - Krajoznawczego PTTK.

          • Dnia 6 kwietnia bieżącego roku, w Świeradowie Zdroju, odbyły się eliminacje międzypowiatowe 50. Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Turystyczno - Krajoznawczego PTTK.

            W zawodach tych wystartowała reprezentacja naszej szkoły w składzie:

            Mateusz Kuźniar,

            Jan Łój,

            Maksymilian Mikiewicz,

            cała trójka z klasy 5 b pani mgr Heleny Żugaj.

            Zawody składały się z wielu różnorodnych konkurencji, takich jak:

            test wiedzy,

            rozpoznawanie roślin i zwierząt,

            rozpoznawanie lokalnych zabytków,

            turystyczny marsz na orientację

            i pierwsza pomoc przedmedyczna.

            Nasza drużyna odniosła niemałe sukcesy.

            W konkurencji rozpoznawania roślin nie miała sobie równych i zajęła pierwsze miejsce.

            Dodatkowo Mateusz Kuźniar zdobył indywidualnie 3 miejsce w teście wiedzy. Trzeba dodać, że pytania testowe dotyczył wiedzy krajoznawczej naszego województwa, wiedzy o odznakach i przepisach PTTK, o topografii, udzielaniu pierwszej pomocy a nawet zasadach ruchu drogowego.

            Po podliczeniu punktów za wszystkie konkurencje nasza drużyna ostatecznie zajęła 6. miejsce.

            Chłopcy startowali w kategorii wiekowej szkoła podstawowa więc rywalizowali ze starszymi i bardziej doświadczonymi zawodnikami. Tym bardziej należą im się gratulacje za wspaniały wynik.

          • Finał konkursu „Woda – oszczędzanie i docenianie”

          • 11 kwietnia 2024 r. w hali widowiskowo sportowej Szkoły Podstawowe Nr 1 w Gryfowie Śl. spotkali się zaproszeni goście, nauczyciele, uczniowie i miłośnicy sztuki. Okazją było podsumowanie wydarzenia jakimi w ostatnim czasie były Dni wody zorganizowane w naszej szkole pod honorowym patronatem Polskiej Akcji Humanitarnej. Celem wydarzenia było zainteresowanie uczniów tematyką związaną z ekologią, zwiększającą świadomość konieczności dbania o jakość tego życiodajnego płynu. Uczniowie klasy 2b (wych p. A. Hetel) zaprezentowali kilka istotnych informacji dotyczących H 2O.

            Nadszedł czas na wielkie emocje - wręczenie nagród w naszym konkursie plastycznym: Woda – oszczędzanie i docenianie. Wpłynęło 26 prac, uczniów:

            Kornelia Pastuch kl. 1a

            Maja Sinicka kl. 1a

            Bartosz Łój kl. 1b

            Zuzanna Kowalska kl. 2a

            Aleksander Baudur kl. 2a

            Kornel Karaczun kl. 2a

            Wiktor Wolski kl. 2a

            Kacper Krawczyk kl. 2a

            Marcel Kownacki kl. 2a

            Maciej Nieścior kl. 2a

            Marlena Buca kl. 2a

            Wiktoria Kucharczyk kl. 2b

            Blanka Drabowicz kl. 2b

            Milena Rotkiewicz kl. 2b

            Tymoteusz Bruchal kl. 2b

            Emilia Świętochowska kl. 3a

            Eliza Jaworska kl. 3b

            Wojciech Łój kl. 3b

            Maria Wolska kl. 4a

            Filip Kopczyński kl. 4a

            Kinga Chudzik kl. 4a

            Roksana Pawełczyk kl. 4a

            Franek Sobociński kl. 4a

            Wojciech Gajczyk kl. 4b

            Michalina Szulc kl. 4b

            Maciej Jasiński kl. 4b

            Komisja oceniająca, w składzie:

            Pan Mariusz Dragan – przewodniczący komisji

            Pan Krzysztof Buca – zastępca przewodniczącego

            Pani Małgorzata Uhornicka – dyrektor Zakładu Budżetowego Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Gryfowie Śl.

            Pan Marek Sieradzki – z wykształcenia biolog, a z zamiłowania pasjonat zielarstwa,

            Pani Katarzyna Siatkowska – reprezentująca Radę Rodziców naszej szkoły

            Panie Sandra Gałka i Ewelina Przybysz – reprezentujące Bibliotekę Miejska w Gryfowie Śl.

            przyznała:

            Wyróżnienie dla: Aleksandra Baudura kl. 2a, Wojciecha Gajczyka kl. 4b, Kornelii Pastuch kl. 1a

            Laureatami zostali:

            III miejsce: Milena Rotkiewicz kl. 2b

            II miejsce: Wiktoria Kucharczyk kl. 2b

            I miejsce: Zuzanna Kowalska kl. 2a

            Nagroda specjalna p. Marka Sieradzkiego: Wiktor Wolski kl. 2a

            Nagroda publiczności: Maciej Jasiński kl. 4b

            Na koniec organizatorzy pragną podziękować członkom jury, które podjęło się trudu oceniania dostarczonych prac.

            Wszystkim uczniom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

            Agnieszka Hetel

            Justyna Milkowska

            Agnieszka Śmieszek

            Anna Kulikowska

             

          • ,,Góra Grosza” - finał

          • Zakończyła się kolejna XXIV edycja Ogólnopolskiej akcji ,,Góra Grosza”,

            w której Szkoła Podstawowa Nr 1 bierze udział od kilku lat.

            Akcja organizowana jest przez Towarzystwo Nasz Dom, a jej celem jest zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzenie takich programów, które pozwolą dzieciom wrócić do domu bądź tworzenia takich miejsc, które będą w miarę swoich możliwości zbliżone do domu rodzinnego, gdzie będą mogły spokojnie dorastać. Jak zwykle uczniowie i nauczyciele okazali wielkie serce i bezinteresowność! Pomimo wielu innych organizowanych w szkole akcji, udało nam się wspólnie zebrać 40 kg monet co przełożyło się na kwotę: 1 178 zł 59 gr. Wszystkim uczestnikom akcji serdecznie dziękuję !

            Ewa Niebieszczańska

          • SZKOLNE KOŁO WOLONTARIATU Z WIZYTĄ I ŚWIĄTECZNYMI ŻYCZENIAMI U PACJENTÓW Z ZAKŁADU OPIEKUŃCZO - LECZNICZEGO W GRYFOWIE ŚLĄSKIM

          • „Być dobrym to umieć się zatrzymać, ofiarować swój czas, pozwolić odczuć ciepło, obdarzyć życzliwym spojrzeniem, radosnym uśmiechem i sprawiać, by serce drugiego człowieka otwierało się jak kwiat w promieniach słońca.” / autor nieznany /

             

            We środę 20 marca uczniowie ze Szkolnego Koła Wolontariatu działającego w Szkole Podstawowej Nr 1 w Gryfowie Śląskim wraz opiekunami odwiedzili podopiecznych z Zakładu Opiekuńczo - Leczniczego w Gryfowie Śląskim, aby złożyć świąteczne życzenia. Każdy senior otrzymał piękną, świąteczną kartkę wykonaną przez uczniów z naszej szkoły oraz pyszną babeczkę, upieczoną przez mamy naszych uczniów. Wolontariusze przekazali również herbaty i ciastka zebrane w szkole w czasie akcji „Herbatka i ciasteczko dla seniora”. Odwiedzając starszych ludzi mieliśmy okazję zatrzymać się przy ich łóżkach, porozmawiać, posłuchać historii ich życia. Jak zwykle wizyta w szpitalu była bardzo wzruszającym przeżyciem zarówno dla chorych, jak i dla młodych wolontariuszy. Po kilku spotkaniach widać, jak dzieci otwierają się na starszych, chorych ludzi, jak nabierają śmiałości, żeby z nimi porozmawiać i sygnalizują, że chcą do nich wracać, nie tylko przy okazji świąt. Jesteśmy bardzo dumne z naszych wolontariuszy, za ich zaangażowanie, empatię, wrażliwość. Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom, którzy włączyli się w przygotowanie świątecznych kartek, wszystkim mamom, które upiekły babeczki oraz wszystkim uczniom i ich rodzicom, za udział w akcji „ Ciasteczko i herbatka dla seniora”. To dzięki Wam mogliśmy podarować odrobinę radości starszym, schorowanym i często bardzo cierpiącym starszym ludziom.

            Opiekunowie Szkolnego Koła Wolontariatu

          • LIST OD SIOSTRY TERESY GIENKO, KOORDYNATORKI DUCHOWEJ ADOPCJI NA ODLEGŁOŚĆ

          • „ W codziennym życiu rzadko zdajemy sobie sprawę z tego, że otrzymujemy znacznie więcej, niż dajemy i że tylko poprzez wdzięczność życie staje się bogate.”

            / Dietrich Bonhoeffer /

            W zeszłym tygodniu Szkoła Podstawowa Nr 1 w Gryfowie Śląskim otrzymała paczkę. Okazało się, że przesyłka pochodzi od siostry Teresy Gienko ze Zgromadzenia Sióstr Redemptorystek w Poznaniu, która w Polsce zajmuje się duchową adopcją na odległość. To siostra Teresa jedenaście lat temu przydzieliła naszej szkole do opieki Kesi. W paczce znajdował się list oraz grzechotka, bardzo popularna w Afryce. Instrument ten siostra przywiozła z Kamerunu, miejsca, z którego pochodzi zaadoptowana przez szkołę Kesia. W dołączonym liście siostra dziękuje dyrekcji oraz uczniom za wieloletnią współpracę.