Nawigacja

 • Jak to było z niepodległością?

  Jak to było z niepodległością?

  Uczniowie klas 4b wzięli w czwartek udział w wyjątkowych lekcjach Na godzinie wychowawczej i języku polskim zgłębili temat 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Zajęcia były bardzo aktywne, uczniowie obejrzeli prezentacje multimedialne dotyczące Polski pod zaborami oraz postaci Marszałka Piłsudskiego. Pracowali też w grupach, w których tworzyli plakaty mówiące o polskich skarbach przyrody, polskich zabytkach i sławnych Polakach. Uczniowie klasy 4b z wychowawcą, p. Pauliną Sarzyńską uczcili ten dzień również swoimi strojami. Każdy z nich miał na sobie element biało-czerwony przywodzący na myśl nasze barwy narodowe.

 • Szkoła Podstawowa Nr 1 gotowa na jubileusz odzyskania niepodległości!

  Szkoła Podstawowa Nr 1 gotowa na jubileusz odzyskania niepodległości!

  Do jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości pozostał jeszcze tylko krótki moment. Nasza szkoła przywdziała z tej okazji nową biało-czerwoną szatę. Już od wejścia witają nas piękne gazetki, kwiaty zwieszające się z sufitu i balony. Możemy bliżej przyjrzeć się portretom ojców niepodległości naszego kraju, sylwetkom wybitnych Polaków. Przepiękną dekoracją stały się życzenia dedykowane Ojczyźnie przez uczniów. Warto choć na chwilę się przy nich zatrzymać, by przeczytać wiele wzruszających i chwytających za serce słów. Powstała także galeria prac plastycznych prezentujących krajobrazy Polski oraz postaci wybitnych Polaków na przestrzeni wieków. 

  To przedsmak tego, co nasi uczniowie wraz z opiekunami pieczołowicie przygotowali na piątkowy (09.11.2018 r.) poranek oraz wieczór ( godz. 17:00). Serdecznie zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby udać się wraz z nami w podróż w czasie, na spektakl teatralny "A to Polska właśnie".

  Świętujmy razem ten piękny jubileusz! 

 • Żywa lekcja przyrody - OWADY

  Żywa lekcja przyrody - OWADY

  6 listopada uczniowie naszej szkoły mogli uczestniczyć w niezwykłej lekcji żywej przyrody. To już trzecie spotkanie z tego cyklu. W tym roku mogliśmy obejrzeć owady. Pani prowadząca prelekcję z pasją opowiadała o budowie ich organizmów, różnicach w wyglądzie  samców i samic (tzw. dymorfizm płciowy) a także o właściwym traktowaniu owadów. Szczególną uwagę zwrócono nam na ochronę gatunków zagrożonych. Uczniowie dowiedzieli się także, w jaki sposób klimat wpływa na występowanie owadów. Przykładowo prelegnetka wskazała objętą ścisłą ochroną modliszkę, jako gatunek organizmu, który dotąd występował tylko w okolicach Sandomierza, jednak wraz z zachodzacymi zmianami klimatycznymi, owad rozprzestrzenił się w kierunku północnej Polski. Uczniowie na własne oczy mogli zobaczyć między innymi straszyka australijskiego, karaczana madagaskarskiego, modliszkę, różne gatunki motyli oraz świerszcze. To była pasjonująca lekcja, którą na pewno zapamiętamy na długo.

 • A to Polska właśnie...-zaproszenie na spektakl teatralny

  A to Polska właśnie...-zaproszenie na spektakl teatralny
 • Młodzi listy piszą!

  Młodzi listy piszą!

  Uczniowie klasy 4b wraz z wychowawcą, p. Pauliną Sarzyńską, biorą udział w Ogólnopolskim Projekcie "Młodzi listy piszą". Na początku naszej wspólnej przygody każdy z uczniów wylosował nowego kolegę lub nową koleżankę, bo to z nimi będą korespondować przez cały rok. Podczas losowania emocji było mnóstwo. Następnie każdy z uczniów z klasy 4b napisał list, w którym się przedstawił, napisał o swoich pasjach i zainteresowaniach. Potem każdy zapakował list do koperty i pięknie ją ozdobił. Pani Paulina zapakowała wszystkie listy do jednej koperty, zaadresowała ją i wysłała do Krzeszowic. Mamy nadzieję, że nasze listy dotrą szybko na miejsce. Z niecierpliwością czekamy na odpowiedzi od naszych nowych znajomych.

   

  Więcej zdjeć w albumie :)

 • Zebraliśmy ponad 700 kg karmy dla schroniska Przylasek

  Zebraliśmy ponad 700 kg karmy dla schroniska Przylasek

  Dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr 1 pokazały, że los zwierząt nie jest im obojętny. Przez cały październik zbierały suchą karmę i puszki z mięsnym jedzeniem dla psiaków ze schroniska Przylasek. Łącznie dzieci zgromadziły ponad 703 kg zwierzęcych przysmaków, które Samorząd Uczniowski przekazał na ręce pani pracującej w Przylasku. 
  Uwaga, ale na tym nie koniec! Uczniowie mają tak wielkie serca, że pomimo iż karma już pojechała do zwierzaczków, nasi wolontariusze nadal przynoszą jedzenie. Do szkoły trafiają także koce, które posłużą zwierzętom za posłania w nadchodzące chłodne dni. Macie wielkie serca kochani!!!

 • Noś odblaski -bądź widoczny na drodze!

  Noś odblaski -bądź widoczny na drodze!

  Drodzy uczniowie! Szanowni Rodzice! Zaczęła się już jesień, a w raz z nią przyszła szaruga. Zadbajmy o to, aby być widocznym na drodze, pamiętajmy o swoim bezpieczeństwie podczas drogi do szkoły i podczas powrotu do domu. Odblaski noszone na ubraniach lub przyczepione do plecaka dziecka mogą uratować mu zdrowie lub życie. Mała plakietka zwiększa szansę na to, że kierujący pojazdem zobaczy nas szybciej i odpowiednio wcześniej rozpocznie hamowanie lub bedzie się poruszał ze zwiększoną uwagą. 

   

  żródło grafiki: www.odblaskowi.pl

   

 • Rozstrzygnięcie konkursu - Niezwykłe Dolnoślązaczki

  Rozstrzygnięcie konkursu - Niezwykłe Dolnoślązaczki

  Bardzo miło nam poinformować o tym, że uczeń klasy VIII a - Mikołaj Wolar znalazł się w gronie laureatów konkursu plastycznego "Niezwykłe Dolnoślązaczki". Mikołaj zaprezentował w swojej pracy, pochodzącą z Jeleniej Góry kolarkę, Maję Włoszczowską i zajął II miejsce. Serdecznie gratulujemy Mikołajowi i życzymy dalszych sukcesów plastycznych. 

 • Program owoce i warzywa w szkole

  Program owoce i warzywa w szkole

  Miło nam poinformować, iż w roku szkolnym 2018/2019, wzorem poprzednich lat, szkoła zapewnia uczniom klas I-V udział w rządowym programie „ Program dla szkół”, w ramach którego dzieci otrzymują warzywa, owoce, soki owocowo-warzywne, mleko i przetwory mleczne. „Program dla szkół” to unijny program polegający na dostarczaniu dzieciom owoców i warzyw oraz mleka i produktów mlecznych. To kontynuacja dotychczasowych programów „Owoce i warzywa w szkole” i „Mleko w szkole”, które od roku szkolnego 2017/2018 stanowią jedno działanie.  

   

  Program ma propagować wśród dzieci zdrowe nawyki żywieniowe poprzez udostępnianie im produktów mlecznych oraz owocowo-warzywnych, tak, by dzieci od najmłodszych lat polubiły ich naturalny smak. Oprócz promowania zdrowej diety program ma również pokazać dzieciom skąd pochodzą owoce i warzywa oraz produkty mleczne, jak są uprawiane i produkowane.

  Program ma kreować prozdrowotne postawy i zachowania dzieci, dlatego będą im udostępniane produkty o wysokich walorach zdrowotnych, świeże i niskoprzetworzone:

  • owoce (jabłka, gruszki, truskawki, śliwki) i warzywa (marchew, rzodkiewki, papryka, pomidorki, kalarepa) oraz soki,

  • mleko spożywcze oraz naturalne produkty mleczne: jogurt, kefir, serek twarogowy.

   Aby skutecznie kształtować nawyki żywieniowe dzieci samo udostępnianie im produktów nie wystarczy. Dlatego dzieci będą uczestniczyły w specjalnych działaniach edukacyjnych prowadzonych  zgodnie z wytycznymi MEN przez szkoły, a mającymi na celu naukę samodzielnego dokonywania właściwych wyborów żywieniowych oraz poszerzenie wiedzy dzieci na temat pochodzenia owoców i warzyw oraz produktów mlecznych, zdrowej diety i innych powiązanych zagadnień.   

  Wiedzę na temat zdrowego odżywiania dzieci czerpią najczęściej ze szkoły (82%) i od rodziców (74%). Dopiero na dalszych miejscach są książki (47%), radio i telewizja (29%), internet i reklama (22%). Dlatego Rodzice powinni zwracać szczególną uwagę na to, co dzieci zabierają do szkoły, co w niej jedzą i czy nie przynoszą jedzenia z powrotem do domu.

  Zapraszamy Rodziców do obejrzenia teledysku „Czy rodzice wszyscy wiedzą co ich dzieci w szkole jedzą” (https://www.youtube.com/watch?v=tKQnfXzOaHk) oraz do zapoznania się z treścią poradnika dotyczącego zdrowego żywienia dzieci.

   

  Do pobrania:

  Poradnik_dla_rodzicow-_zasady_zdrowego_zywienia.pdf

 • Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych

  Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych
 • Kalendarz imprez szkolnych

  Kalendarz imprez szkolnych
 • Harmonogram kół zainteresowań

  Harmonogram kół zainteresowań
 • Terminy konsultacji w roku szkolnym 2018/19

  Terminy konsultacji w roku szkolnym 2018/19
 • Porządkowanie opuszczonych mogił

  Porządkowanie opuszczonych mogił

  Dzisiaj dzieci z koła wolontariatu udały się na stary cmentarz parafialny, aby zadbać o porządek wokół opuszczonych mogił. Uczniowie z zaangażowniem porządkowali teren wokół nagrobków. To postawa godna pochwały. Opadłe liście z drzew trafiły do kosza, a ziemia została zagrabiona. Korzystając z tego, że wielkimi krokami zbliżają się Dzień Wszystkich Świętych i Zaduszki, dzieci zapalały także znicze, z szacunkiem pochylając się nad grobami tych, o których być może mało kto już pamięta.

 • Lekcja przyrody w terenie

  Lekcja przyrody w terenie

   

  16 października 2018 r. klasy 5b i 6a uczestniczyły w zajęciach przyrodniczych w terenie. W ramach projektu „Ziemia w naszych rękach” odwiedziliśmy składowisko odpadów w Jastrzębniku. Na miejscu Pan edukator Daniel Sadowski opowiedział nam, na czym polega przetrzymywanie, utylizacja i selektywna zbiórka śmieci. Mogliśmy również lepiej zrozumieć, jakie zagrożenia dla środowiska mogą nieść ze sobą, niestety wciąż pojawiające się dzikie wysypiska.

  Kolejnym punktem naszej wycieczki było wspięcie się na stożek powulkaniczny – Ostrzycę Proboszczowicką. To najwyższe w okolicy wzniesienie, zwane „Śląską Fudżi - Jamą”, liczy sobie 501 m n.p.m. Zanim jednak podjęliśmy trud wspinaczki, zorganizowaliśmy sobie piknik, na polu biwakowym. Później Pan przewodnik poprowadził nas przepięknymi leśnymi traktami, lekko nachylającymi się ku górze. Po drodze opowiadał nam dużo o środowisku przyrodniczym. W końcu naszym oczom ukazało się samo rumowisko skalne. Sprawiło na nas ogromne wrażenie. Wspięcie się po skalnych schodach okazało się nie lada wyzwaniem. Gdy w końcu dotarliśmy na szczyt, mogliśmy podziwiać przez lornetki piękną panoramę roztaczającą się wokół. W dół schodziliśmy zmęczeni, ale szczęśliwi.

  To był bardzo udany wyjazd, podczas którego zdobyliśmy nową wiedzę na temat naszych terenów oraz form ochrony środowiska przyrodniczego. Kolejne zajęcia edukacyjne już w listopadzie!

   

 • Dzień Edukacji Narodowej w SP1

  Dzień Edukacji Narodowej w SP1

  12 października 2018 roku w Szkole Podstawowej Nr 1 obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Uczestniczyliśmy w uroczystej akademii, podczas której pierwszoklasiści zostali oficjalnie przyjęci w szeregi naszej społeczności. Uczniowie klas pierwszych złożyli ślubowanie, deklarując swoją chęć zdobywania wiedzy. Pan Dyrektor przyjmując przyrzeczenia pierwszaków, pasował ich na pełnoprawnych uczniów naszej szkoły, dotykając ich prawego ramienia piórem. Jak co roku najmłodsi skradli nasze serca przygotowanym przez siebie występem. Nie zabrakło wesołego śpiewu, recytacji i pląsów. Aby pięknej tradycji stało się zadość, każdy z nich musiał przejść pierwszy prawdziwy test – spróbować białej kredy. Piękną postawą wykazali się ósmoklasiści, którzy otoczyli opieką swoich najmłodszych kolegów i koleżanki. W imieniu pierwszaków składamy również serdeczne podziękowania za wszystkie upominki, jakie dzieci otrzymały w tym dniu. Sprawiły im one mnóstwo radości.

  W prezencie dla wszystkich zgromadzonych gości dwie pary taneczne, pod opieką  Pana Mirosława Mleczka, zaprezentowały swoje imponujące umiejętności.

  Święto Edukacji Narodowej to okazja do spotkania się z przedstawicielami jednostek oświatowych
  z terenu naszego miasta oraz przyjaciółmi naszej szkoły. Dziękujemy za Państwa obecność i dzielenie
  z nami tej radosnej chwili.

   

   

 • Harmonogram zajęć projektowych

  Harmonogram zajęć projektowych

  Zamieszczamy pełen harmonogram zajęć projektowych, jakie odbywają się w Szkole Podstawowej nr 1. Zachęcamy do zapoznania się z nim. Aby przejść do dokumentu, proszę kliknąc poniżej:

  20181004_095532.pdf

 • Wyjazd do kina

  Wyjazd do kina

  04 października uczniowie klas 4c i 4b pojechali do kina Helios w Jeleniej Górze na film "Biały Kieł". Przed filmem dzieci brały udział w prelekcji dotyczącej rdzennych mieszkańców Ameryki.

 • Garść informacji na temat procesu rekrutacji uczniów do szkół ponadpodstawowych

  Garść informacji na temat procesu rekrutacji uczniów do szkół ponadpodstawowych
 • Stop uzależnieniom! - prelekcja dla rodziców

  Stop uzależnieniom! - prelekcja dla rodziców

  Dyrekcja i Grono Pedagogiczne Szkoły Podstawowej nr 1 w Gryfowie Śląskim serdecznie zapraszają Rodziców uczniów klas VI-VIII na spotkanie z certyfikowanym terapeutą uzależnień Panem Krzysztofem Matusiakiem, podczas którego wygłoszona zostanie prelekcja na temat profilaktyki uzależnień wśród młodzieży. Spotkanie odbędzie się dnia 24.10.2018 r. o godzinie 16.30, w małej sali gimnastycznej.

Aktualności

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Łużyckiej Brygady WOP
  ul. Uczniowska 17
  59-620 Gryfów Śląski
  e-mail: sp_gryfow@op.pl
 • 75 781 34 86
  Dyrektor:
  Dariusz Zatoński
  Wicedyrektor:
  Jadwiga Hawryluk

Galeria zdjęć