Nawigacja

 • "Grinch"

  "Grinch"

  Dnia 05.12.2018 r. uczniowie trzech klas VIII wraz z nauczycielami udali się do kina w Jeleniej Górze w poszukiwaniu świątecznej atmosfery. Przed seansem mieli okazję pobuszować w sklepach w poszukiwaniu mikołajkowych upominków. Po zakupach obejrzeli animowany film „Grinch”, który opowiada o pewnym zielonym stworku... Mieszkańcy Ktosiowa z niecierpliwością oczekują Białego Bożego Narodzenia, najpiękniejszego czasu w roku. I tylko on, zielony stwór Grinch, nie znosi świąt i zrobi wszystko, by je zepsuć. Czy mu się udało? ...Jedno jest pewne: świąteczny czas jest wyjątkowy !!! A święta Bożego Narodzenia tuż, tuż... i radosna atmosfera udzieliła się naszym ósmoklasistom ☺ 

  A. Guzy, K. Cymerman, J. Cabała

 • Lista osób spełniających wymogi formalne na stanowisko informatyka

  Lista osób spełniających wymogi formalne na stanowisko informatyka

  Aby sprawdzić szczegóły, proszę klinąć w link:

  Lista_kandydatow_spelniajacych_wymogi_formalne.pdf

 • CIEKAWE ZAJĘCIA W DOBKOWIE

  CIEKAWE ZAJĘCIA W DOBKOWIE

  CIEKAWE ZAJĘCIA

  21 listopada klasy 2a i 2b uczestniczyły w zajęciach warsztatowych pod hasłem:
  ,,Chrońmy atmosferę”, które odbyły się w Sudeckim Centrum Edukacyjnym w Dobkowie.
  Uczniowie w praktyczny sposób dowiedzieli się wiele ciekawych rzeczy na temat gleby i jej zanieczyszczenia. Mogli poznać jak niebezpieczne są wulkany, powodzie, a także trzęsienia ziemi, które mogły odczuć osobiście na specjalnie do tego stworzonej platformie.
  Miały też wiele frajdy, gdy okazało się, że mogą zrobić sobie sztuczny śnieg.
  Wszyscy fantastycznie się bawili i z niecierpliwością czekają na następne.


  Agnieszka Puchalska i Ewa Niebieszczańska

   
   
   
   
 • Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pt.: "Każdy ma coś, co może dać innnym"

  Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pt.: "Każdy ma coś, co może dać innnym"

  Z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza w naszej szkole odbył się konkurs plastyczny dla klas I-VIII pod hasłem "Każdy ma coś, co może dać innym". W kategorii klas I-III nagrody zdobyli: I miejsce- Dominik Drążek- klasa IIa, II miejsce-Oskar Szymaszek-klasa IIb, III miejsce- Michał Dworak- klasa IIb. W kategorii klas IV-VIII: I miejsce- Aleksandra Hutnik - klasa Vd, II miejsce- Julia Marzec-klasa IVa, III miejsce- Róża Walenciak- klasa VIb

 • Potrzebna pomoc!

  Potrzebna pomoc!

                  W związku z nieszczęściem, jakie w ostatnim czasie spotkało jedną z rodzin naszej społeczności lokalnej, zwracamy się z prośbą do wszystkich ludzi dobrej woli o wsparcie akcji pomocy dla gryfowskich pogorzelców.

         Do 17. grudnia w Szkole Podstawowej nr 1 będzie prowadzona zbiórka artykułów szkolnych oraz drobnych artykułów gospodarstwa domowego. Mile widziane są również słodycze, które trafią do świątecznych paczek dla dzieci.

  W atmosferze zbliżających się Świąt, nie bądźmy obojętni na potrzeby bliźnich.

  Podarunki do świątecznej paczki dla pogorzelców gromadzimy w bibliotece szkolnej. Czekają tam sanie Mikołaja, aby dostarczyć rzeczy potrzebującym.

  Wolontariusze z SP nr 1

  Agnieszka Hetel

 • Uwaga! Nabór na stanowisko informatyka

  Uwaga! Nabór na stanowisko informatyka

  Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im.Bohaterów Łużyckiej Brygady WOP w Gryfowie Śląskim ogłasza nabór na wolne urzędnicze stanowisko pracy - informatyk.

  Szczegóły w pliku pdf. do pobrania:

  17111800.PDF 

 • Zawód - policjant

  Zawód - policjant

  W ramach Wewnątrzszkolnego Systemu Doradztwa Zawodowego w klasie 4b na godzinie wychowawczej odbyły się zajęcia, podczas których jeden z rodziców uczennicy - aspirant policji Piotr Musiarz - podzielił się swoją wiedzą dotyczącą wykonywanego zawodu. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się, jak ważny i jadnocześnie niebezpieczny jest to zawód. Pod koniec zajęć każdy został obdarowany upominkiem - lizakiem i opaską odblaskową, dzięki której uczniowie będą czuli się bezpiecznie podczas wieczornych spacerów.

 • „Patrzcie! Marchewka!”

  „Patrzcie! Marchewka!”

   

  Ania Shirley z powieści Lucy Maud Montgomery ożyła na deskach teatru w Miejskim Domu Kultury w Lubaniu. Ta wesoła, obdarzona niebywałą wyobraźnią i wrażliwością, nieustannie wpadająca w kłopoty dziewczynka, podbiła serca widzów. Uczniowie klas 4-6 obejrzeli dziś spektakl teatralny, który był klasyczną adaptacją książki „Ania z Zielonego Wzgórza”, powstałej przeszło sto lat temu. Aktorzy w nietuzinkowy, barwny i okraszony dowcipem sposób opowiedzieli historię rudowłosej bohaterki, która z sierocińca trafiła do prowincjonalnego Avonlea. W krótkim czasie Ania urzekła swoją osobowością właścicieli Zielonego Wzgórza – Marylę i Mateusza Cuthbertów. Żywiołowa dziewczynka wniosła w życie mieszkańców tej niewielkiej kanadyjskiej miejscowości nową energię oraz radość. Inscenizację wzbogacono piosenkami będącymi uzupełnieniem kolorytu wydarzeń prezentowanych na scenie. Zainteresowanie wzbudziła także scenografia. Pozornie bardzo skromna, składająca się z kilku parawanów - tworzyła obszerną, głęboką przestrzeń domu na Zielonym Wzgórzu. Zastosowanie rolet umożliwiło przeniesienie akcji do zupełnie innego miejsca - jak las czy szkoła.

  Ania wykreowana przez Narodowy Teatr Edukacji jest szczególnie bliska młodym widzom, staje się ich rówieśniczką – jej problemy, przeżycia i doznania często korespondują ze współczesnymi doświadczeniami dzieci.

  Przedstawienie bardzo podobało się uczniom, teraz z pewnością jeszcze chętniej sięgną po historię rudowłosej marchewki, zapisaną na kartach książki L. M. Montgomery.

   

 • Zdolny Ślązaczek -etap powiatowy

  Zdolny Ślązaczek -etap powiatowy

  Dnia 19 listopada 2018 roku Jakub Puszka z klasy 7c i Kacper Więcewicz z klasy 8a reprezentowali naszą szkołę w powiatowym etapie Zdolnego Ślązaczka z języka angielskiego. Konkurs odbył się w siedzibie PORE w Lwówku Śląskim. Wraz z naszymi uczniami pisali uczniowie SP1 i Sp3 z Lwówka Śląskiego. Czekamy na wyniki z niecierpliwością.

  red. K. Więckowska

 • Kolejna akcja Koła Wolontariatu

  Kolejna akcja Koła Wolontariatu

  "Kiedy pomagamy innym, pomagamy sobie, ponieważ wszelkie dobro, które dajemy, zatacza koło i wraca do nas”
  Flora Edwards

  Motto Flory Edwards często przyświeca ludziom, którzy z potrzeby serca i niezwykłej wrażliwości, nie oczekując odpłaty, niosą pomoc innym – słabszym i potrzebującym. Jest to szczególnie cenna postawa w świecie pędzącym w zawrotnym tempie. Nasi wolontariusze doskonale rozumieją, jak ważne jest, aby umieć w tym pędzie się na moment zatrzymać, by poświęcić swój czas drugiej osobie. Wystarczy im zwykły dziecięcy uśmiech, czy łezka wzruszenia w oku staruszki odwiedzonej w szpitalu, nic więcej. 
  W ubiegły piątek dzieci z Koła Wolontariatu udały się na zakupy. Wolontariuszki z ogromnym zapałem podeszły do tego zadania i w krótkim czasie wypełniły sklepowy wózek słodyczami do paczek mikołajkowych dla dzieci i produktami spożywczymi dla podopiecznych z Domu Samotnej Matki w Pobiednej. Spójrzcie w te roześmiane oczy i przekonajcie się, że tym dziewczynkom niesienie pomocy sprawia niekłamaną radość! 
  Towar został zakupiony z pieniążków zgromadzonych podczas październikowej charytatywnej sprzedaży ciast. Może to niewielki dar, może tylko kropelka w morzu potrzeb, jednak na pewno sprawi choć trochę radości tym, do których trafią paczki i pozwoli im mieć wiarę w to, że jeszcze wszystko może się zmienić na lepsze. 

  Dziewczynki jesteście wielkie! 
  💚💚💚

 • DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

  DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

  W piątek 23 listopada 2018r. obchodziliśmy w Szkole Podstawowej nr 1 w Gryfowie Śląskim – „Światowy Dzień Pluszowego Misia”. W tym dniu p. bibliotekarka Agnieszka Guzy przebrana za pluszowego Misia, witała na parterze oraz przed szkołą wszystkich uczniów, rodziców i nauczycieli, tuląc do siebie najmłodszych uczniów oraz częstując cukierkami.

  Pluszowy Miś zaprosił do biblioteki uczniów klas I-III na przedstawienie, które przygotował aktyw biblioteczny z udziałem Misia. Dzieci zauroczone inscenizacją odśpiewały mu sto lat  a później z uśmiechem i piosenką na ustach „Jadą, jadą misie” wróciły do klasy.

  W tym dniu, uczniowie przyszli do szkoły ze swoimi milusińskimi, a kto wypożyczał książki ze swym pluszowym przyjacielem, otrzymywał „małe co nieco” od patrona biblioteki Kubusia Puchatka.

   

  A.G.


   

 • DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

  DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

  W listopadzie w Szkole Podstawowej nr 1 w Gryfowie Śląskim obchodziliśmy DZIEŃ POSTACI Z BAJEK. Tego dnia pani Agnieszka w stroju Kangurzycy z Maleństwem chodziła po szkole i rozdawała dzieciom cukierki zachęcając przy tym do odwiedzenia biblioteki szkolnej. Natomiast członkowie aktywu bibliotecznego przygotowały bajkę o „Czerwonym Kapturku” i przedstawiły ją uczniom z edukacji wczesnoszkolnej zachęcając do czytania bajek i baśni. Na widowni obok uczniów zasiedli także wychowawcy edukacji wczesnoszkolnej oraz Dyrekcja.

  A.G.

   

  Więcej zdjęć w albumie fotograficznym

 • "Tantua tu" - w afrykańskich rytmach

  "Tantua tu" - w afrykańskich rytmach

  W niedzielę, 18 listopada grupa miłośników muzyki znowu zawitała do Filharmonii Dolnośląskiej. Tym razem melomani przysłuchiwali się rytmom rodem z dalekiej, dzikiej Afryki. Poranek muzyczny pod enigmatycznym tytułem "Tantua tu" bardzo przypadł nam do gustu. Opiekunami grupy były Panie Marta Reimann, Marzena Styszyńska i Karolina Harmacińska. Z niecierpliwością czekamy na kolejne koncerty w filharmonii. 

  red.E.F.

 • "Niezwykłe Dolnoślązaczki" - nasz laureat!

  "Niezwykłe Dolnoślązaczki" - nasz laureat!

  16 listopada 2018r. na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego odbyło się podsumowanie Dolnośląskiego Konkursu - ,,Niezwykłe Dolnoślązaczki”, w którym uczeń 8 klasy - Mikołaj Wolar zajął 2 miejsce. Na konkurs wpłynęło kilkadziesiąt plakatów i reportaży, które przysłano z całego województwa. Zwycięzców wybrano w trzech kategoriach: szkoły podstawowej (VII-VIII klasa), gimnazjum i szkoły ponadpodstawowej.
  Wszyscy laureaci piątkowego wydarzenia wysłuchali wykładu 
  Rzecznika Praw Obywatelskich – dr Adama Bodnara, który objął honorowy patronat nad konferencją. Dla uczestników konkursu zostały zorganizowane warsztaty edukacyjne, które poprowadzili: Magdalena Piekarska – dziennikarka i reporterka oraz Tomasz Broda - znany wrocławski artysta plastyk i karykaturzysta. 
  Gratulujemy naszemu uczniowi i życzymy dalszych sukcesów!

  red. E.Kasprzak

   

 • Polish-American Day

  Polish-American Day
  16.11.0201

  26 października w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Gryfowie Śląskim klasy 8a, 8b i 8c pod opieką p. Agnieszki Guzy, Joanny Cabały i Karoliny Więckowskiej uczestniczyły w Polish-American Day. W wydarzeniu brali udział uczniowie wszystkich szkół naszej gminy oraz zaproszeni Amerykanie. Każda z grup miała przygotować prezentacje. Przedstawiciele klasy 8a przygotowali informacje o Michaelu Jacksonie oraz zaprezentowali jego piosenkę "Billie Jean". Reprezentanci klasy 8b pokazali historię Polski w pigułce. Natomiast przedstawiciele 8c pobudzali apetyt widowni prezentacją o typowych potrawach kuchni Polskiej. Wszystkie prezentacje przygotowane zostały po angielsku, aby amerykańscy goście mogli dowiedzieć się czegoś ciekawego. Po obejrzeniu prezentacji wszystkich grup, uczniowie wysłuchali wykładu goszczących w Gryfowie Amerykanów. Opowiadali oni o sobie, swoim życiu, podróżach oraz wiele ciekawostek o Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej. Dziękujemy jeszcze raz za możliwość wzięcia udziału w tym wydarzeniu.

  red. Karolina Więckowska

 • List Ministra Edukacji Narodowej i Głównego Inspektora Sanitarnego ws. chorób zakaźnych

  List Ministra Edukacji Narodowej i Głównego Inspektora Sanitarnego ws. chorób zakaźnych

   

   

   

   

   

   

  Warszawa, 8 listopada 2018r. 

  Szanowni Państwo,

  Rodzice i Opiekunowie,

   

  w poczuciu odpowiedzialności za zdrowie dzieci i młodzieży zwracamy się do Państwa z gorącym apelem o docenienie wagi problemu, jakim jest zabezpieczenie Państwa Dziecka przed skutkami zachorowań na choroby zakaźne.

   

  W Europie szczepienia ochronne są prowadzone od ponad 200 lat. W ostatnich dziesięcioleciach w dużym stopniu przyczyniły się one do spadku zachorowań na choroby zakaźne, co znacząco wpłynęło na poprawę sytuacji epidemiologicznej. Tak niski poziom zachorowań zawdzięczamy wysokiej wyszczepialności społeczeństwa w latach 90. XX w., utrzymującej się na poziomie 95-98%. Niepokoją zatem ostatnie dane, które wskazują, że spada liczba osób poddających się szczepieniom przy jednoczesnym wzroście osób uchylających się od nich i wyrażających negatywne opinie na temat szczepionek.

   

  Pragniemy zwrócić uwagę na dramatyczny wzrost liczby zachorowań na odrę w Europie, który obecnie obserwujemy. Od stycznia do września 2018 roku odnotowano ponad 52 tys. przypadków odry. Do 5 października 2018 r. najwięcej zachorowań zarejestrowano w Rumunii (5 100 przypadków), Francji (2 702), Grecji (2 290) oraz we Włoszech (2 248). W krajach spoza UE najwięcej zachorowań odnotowuje się na Ukrainie – ponad 32 tys. przypadków. Problem odry występuje również w Czechach, Niemczech, Bułgarii, na Węgrzech, Słowacji, Litwie i Łotwie. Na ten obraz nakłada się sytuacja w naszym kraju. Według najnowszych danych od 1 stycznia do 30 października 2018 r. w Polsce zarejestrowano 144 przypadki zachorowań na odrę. W analogicznym okresie roku 2017 zgłoszono ich 59. Liczby te jednoznacznie wskazują na fakt niezwykle dynamicznego rozprzestrzeniania się choroby. W związku z rosnącym zagrożeniem zdrowia dzieci i młodzieży z pewnością jest to dobry czas, żeby zwrócić szczególną uwagę na kwestie profilaktyki chorób zakaźnych poprzez realizację szczepień obowiązkowych.

   

   

  Pamiętajmy, że w każdej chwili możemy zetknąć się z patogenem wywołującym niebezpieczną infekcję. Odra jest groźna nie tylko z powodu bezpośrednich skutków zachorowania, ale również ze względu na występowanie ciężkich powikłań, które w skrajnych przypadkach mogą prowadzić do śmierci. Szczególnie zagrożone są osoby niezaszczepione, w tym dzieci do 13. miesiąca życia oraz inne osoby z obniżoną odpornością.

   

  Dzięki szczepieniom udało się zmniejszyć liczbę zachorowań na wiele chorób, a niektóre z nich całkowicie wyeliminować. Poddanie dzieci szczepieniom ochronnym jest gwarancją ich bezpieczeństwa. Zapewnia także ochronę osobom niezaszczepionym z powodu wskazań medycznych.

   

  Mając na uwadze doniosłość problemu, zwracamy się do Państwa z gorącym apelem, abyście jako Rodzicie odpowiedzialni za zdrowie swoich dzieci wyciągnęli odpowiednie wnioski z obecnej sytuacji epidemiologicznej. Ważne, aby pamiętali Państwo, że pochopna decyzja odmowy poddania dzieci szczepieniom ochronnym może skutkować poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi związanymi
  z powikłaniami chorób zakaźnych takich jak odra.

   

  Licząc na Państwa rozwagę, prosimy o uważne dokonanie wyboru i podjęcie decyzji w myśl tak aktualnego obecnie powiedzenia „lepiej zapobiegać niż leczyć”.

   

   

  Z wyrazami szacunku

   

   

  Anna Zalewska

  Minister Edukacji Narodowej

   

  Jarosław Pinkas
  Główny Inspektor Sanitarny

 • A to Polska właśnie..- refleksja po spektaklu

  A to Polska właśnie..- refleksja po spektaklu
  12.11.2018

  W 1795 roku Polska na sto dwadzieścia trzy lata zniknęła zupełnie z map Europy. Choć zaborcom udało się pozbawić nasz kraj suwerenności, to nie potrafili wyrwać odwagi i pragnienia wolności z serc wielu pokoleń Polaków. Dzięki męstwu i krwi przelanej przez przodków, 11 listopada 1918 roku, wywalczyliśmy wreszcie upragnioną wolność. Dziś możemy z dumą świętować już setną rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Z tej okazji uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 1 przygotowali wraz z opiekunami spektakl teatralny ukazujący dzieje Polski na przestrzeni wydarzeń ostatniego stulecia.

  Sztuka pod tytułem „A to Polska właśnie..” to mądra lekcja historii Polski, przez którą prowadzą nas pewna babcia i jej wnuki. Razem z bohaterami stajemy się uczestnikami niezwykłej opowieści o czasach trudnych, bolesnych, ale także momentach wzniosłych, przepełnionych prostą radością i szczęściem. O tym jak bliskie sercom widzów okazały się sceny odgrywane przez młodych aktorów, świadczyć mogły wycierane ukradkiem łzy wzruszenia. Wykreowana na scenie stuletnia seniorka emanowała ciepłem, dojrzałością i dobrocią, natomiast postaci wnuków chłonących wspomnienia, uczących się, co to znaczy być patriotą i bohaterem w każdych czasach, stanowią swoiste zderzenie historii minionej ze współczesnością.

  Duże wrażenie robiły sceny ukazujące okupowaną Warszawę, w której młodzi ludzie skuci pancerzem nazistowskiego terroru nie poddawali się i walczyli o wolną Polskę. Niejednokrotnie udowadniali, że nie przegrani tak długo, jak starcza im sił do walki. Wzruszająca scena pożegnania małego powstańca z matką sprawiła, że niejednej osobie łza zakręciła się w oku. Serca ściskały się również, gdy po zakończeniu wojennej zawieruchy ludzie wracali do swoich rodzin, domów, by na zgliszczach spustoszonych miast odbudować na nowo swoje życie.

  Wraz z wejściem w czasy PRL-u można było przypomnieć sobie stanie w wielogodzinnych kolejkach i niejednokrotne rozczarowanie, gdy okazywało się że „towar został wyprzedany”. Jako, że muzyka i taniec są najlepszym lekarstwem na szarzyznę życia, mogliśmy przypomnieć sobie również o dancingach i prywatkach.

  Im bardziej zbliżaliśmy się ku współczesności, tym niżej opadała mgła pamięci a wszystko stawało się wyraźniejsze – wstąpienie do NATO, Unii Europejskiej, sukcesy sportowe, medyczne..

  Przemierzyliście z nami, Drodzy, sto lat polskiej historii od odzyskania niepodległości w 1918 r., aż do czasów obecnych.

  Przedstawienie teatralne było zwieńczeniem wielomiesięcznej pracy związanej z godną celebracją tego niecodziennego jubileuszu. W spektaklu wzięło udział 36 aktorów i dwie pary taneczne. Było to ogromne przedsięwzięcie wymagające dużej samodyscypliny, energii, pracy oraz zapału. Gościnnie wystąpił również zespół wokalny Wesołe Nutki, który swoim śpiewem podkreślał doniosły i piękny charakter uroczystości.

  Kochani Widzowie, jesteśmy wdzięczni za Waszą obecność, wzruszenie, refleksję i każde dobre słowo wypowiedziane w stronę całego naszego zespołu. Ogromne dzięki.

  E.F.

 • Jak to było z niepodległością?

  Jak to było z niepodległością?

  Uczniowie klas 4b wzięli w czwartek udział w wyjątkowych lekcjach Na godzinie wychowawczej i języku polskim zgłębili temat 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Zajęcia były bardzo aktywne, uczniowie obejrzeli prezentacje multimedialne dotyczące Polski pod zaborami oraz postaci Marszałka Piłsudskiego. Pracowali też w grupach, w których tworzyli plakaty mówiące o polskich skarbach przyrody, polskich zabytkach i sławnych Polakach. Uczniowie klasy 4b z wychowawcą, p. Pauliną Sarzyńską uczcili ten dzień również swoimi strojami. Każdy z nich miał na sobie element biało-czerwony przywodzący na myśl nasze barwy narodowe.

 • Szkoła Podstawowa Nr 1 gotowa na jubileusz odzyskania niepodległości!

  Szkoła Podstawowa Nr 1 gotowa na jubileusz odzyskania niepodległości!

  Do jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości pozostał jeszcze tylko krótki moment. Nasza szkoła przywdziała z tej okazji nową biało-czerwoną szatę. Już od wejścia witają nas piękne gazetki, kwiaty zwieszające się z sufitu i balony. Możemy bliżej przyjrzeć się portretom ojców niepodległości naszego kraju, sylwetkom wybitnych Polaków. Przepiękną dekoracją stały się życzenia dedykowane Ojczyźnie przez uczniów. Warto choć na chwilę się przy nich zatrzymać, by przeczytać wiele wzruszających i chwytających za serce słów. Powstała także galeria prac plastycznych prezentujących krajobrazy Polski oraz postaci wybitnych Polaków na przestrzeni wieków. 

  To przedsmak tego, co nasi uczniowie wraz z opiekunami pieczołowicie przygotowali na piątkowy (09.11.2018 r.) poranek oraz wieczór ( godz. 17:00). Serdecznie zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby udać się wraz z nami w podróż w czasie, na spektakl teatralny "A to Polska właśnie".

  Świętujmy razem ten piękny jubileusz! 

 • Żywa lekcja przyrody - OWADY

  Żywa lekcja przyrody - OWADY

  6 listopada uczniowie naszej szkoły mogli uczestniczyć w niezwykłej lekcji żywej przyrody. To już trzecie spotkanie z tego cyklu. W tym roku mogliśmy obejrzeć owady. Pani prowadząca prelekcję z pasją opowiadała o budowie ich organizmów, różnicach w wyglądzie  samców i samic (tzw. dymorfizm płciowy) a także o właściwym traktowaniu owadów. Szczególną uwagę zwrócono nam na ochronę gatunków zagrożonych. Uczniowie dowiedzieli się także, w jaki sposób klimat wpływa na występowanie owadów. Przykładowo prelegnetka wskazała objętą ścisłą ochroną modliszkę, jako gatunek organizmu, który dotąd występował tylko w okolicach Sandomierza, jednak wraz z zachodzacymi zmianami klimatycznymi, owad rozprzestrzenił się w kierunku północnej Polski. Uczniowie na własne oczy mogli zobaczyć między innymi straszyka australijskiego, karaczana madagaskarskiego, modliszkę, różne gatunki motyli oraz świerszcze. To była pasjonująca lekcja, którą na pewno zapamiętamy na długo.

Aktualności

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Łużyckiej Brygady WOP
  ul. Uczniowska 17
  59-620 Gryfów Śląski
  e-mail: sp_gryfow@op.pl
 • 75 781 34 86
  Dyrektor:
  Dariusz Zatoński
  Wicedyrektor:
  Jadwiga Hawryluk

Galeria zdjęć