W 1795 roku Polska na sto dwadzieścia trzy lata zniknęła zupełnie z map Europy. Choć zaborcom udało się pozbawić nasz kraj suwerenności, to nie potrafili wyrwać odwagi i pragnienia wolności z serc wielu pokoleń Polaków. Dzięki męstwu i krwi przelanej przez przodków, 11 listopada 1918 roku, wywalczyliśmy wreszcie upragnioną wolność. Dziś możemy z dumą świętować już setną rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Z tej okazji uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 1 przygotowali wraz z opiekunami spektakl teatralny ukazujący dzieje Polski na przestrzeni wydarzeń ostatniego stulecia.
Sztuka pod tytułem „A to Polska właśnie..” to mądra lekcja historii Polski, przez którą prowadzą nas pewna babcia i jej wnuki. Razem z bohaterami stajemy się uczestnikami niezwykłej opowieści o czasach trudnych, bolesnych, ale także momentach wzniosłych, przepełnionych prostą radością i szczęściem. O tym jak bliskie sercom widzów okazały się sceny odgrywane przez młodych aktorów, świadczyć mogły wycierane ukradkiem łzy wzruszenia. Wykreowana na scenie stuletnia seniorka emanowała ciepłem, dojrzałością i dobrocią, natomiast postaci wnuków chłonących wspomnienia, uczących się, co to znaczy być patriotą i bohaterem w każdych czasach, stanowią swoiste zderzenie historii minionej ze współczesnością.
Duże wrażenie robiły sceny ukazujące okupowaną Warszawę, w której młodzi ludzie skuci pancerzem nazistowskiego terroru nie poddawali się i walczyli o wolną Polskę. Niejednokrotnie udowadniali, że nie są przegrani tak długo, jak starcza im sił do walki. Wzruszająca scena pożegnania małego powstańca z matką sprawiła, że niejednej osobie łza zakręciła się w oku. Serca ściskały się również, gdy po zakończeniu wojennej zawieruchy ludzie wracali do swoich rodzin, domów, by na zgliszczach spustoszonych miast odbudować na nowo swoje życie.
Wraz z wejściem w czasy PRL-u można było przypomnieć sobie stanie w wielogodzinnych kolejkach i niejednokrotne rozczarowanie, gdy okazywało się że „towar został wyprzedany”. Jako, że muzyka i taniec są najlepszym lekarstwem na szarzyznę życia, mogliśmy przypomnieć sobie również o dancingach i prywatkach.
Im bardziej zbliżaliśmy się ku współczesności, tym niżej opadała mgła pamięci a wszystko stawało się wyraźniejsze – wstąpienie do NATO, Unii Europejskiej, sukcesy sportowe, medyczne..
Przemierzyliście z nami, Drodzy, sto lat polskiej historii od odzyskania niepodległości w 1918 r., aż do czasów obecnych.
Przedstawienie teatralne było zwieńczeniem wielomiesięcznej pracy związanej z godną celebracją tego niecodziennego jubileuszu. W spektaklu wzięło udział 36 aktorów i dwie pary taneczne. Było to ogromne przedsięwzięcie wymagające dużej samodyscypliny, energii, pracy oraz zapału. Gościnnie wystąpił również zespół wokalny Wesołe Nutki, który swoim śpiewem podkreślał doniosły i piękny charakter uroczystości.
Kochani Widzowie, jesteśmy wdzięczni za Waszą obecność, wzruszenie, refleksję i każde dobre słowo wypowiedziane w stronę całego naszego zespołu. Ogromne dzięki.
E.F.